Nový prieskum politických strán mieša karty. Republika predbehla Hlas, Demokrati sa vracajú do hry

šimečka fico heger
Na snímke poslanec NR SR Michal Šimečka (Progresívne Slovensko), predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) a uprostred je Eduard Heger (Demokrati) Zdroj: FOTO TASR/Jaroslav Novák, FOTO TASR/Daniel Stehlík, FOTO TASR/Pavel Neubauer, koláž: istream
Reklama

Najnovší volebný model agentúry NMS prináša prekvapivé výsledky. Republika znovu preskočila Hlas a Demokrati by sa prvýkrát v tomto roku dostali do parlamentu. Dve najsilnejšie strany, Progresívne Slovensko a Smer, naďalej strácajú podporu a stagnujú.

Ak by sa parlamentné voľby konali začiatkom júla, prvenstvo by si udržalo Progresívne Slovensko so ziskom 20,9 %. Na druhom mieste by skončil Smer, ktorému by dalo hlas 18,1 % opýtaných. V porovnaní s júnovým prieskumom však obe strany zaznamenali pokles, progresívci stratili 2,1 percentuálneho bodu a Smer 1,7 bodu.

Republika je znovu nad Hlasom

Zaujímavý súboj sa odohráva na tretej priečke medzi Republikou a Hlasom. Už druhý mesiac po sebe je úspešnejšia Republika Milana Uhríka, ktorú by volilo 10,3 % respondentov, hlas by získal o niečo menej, a to 9,7 %, uvádza volebný model agentúry NMS.

Osem strán v parlamente, Demokrati na hrane

Podľa výsledkov by sa do parlamentu dostalo celkovo osem strán. Hnutie Slovensko by získalo 7,1 %, SaS 6,7 % a KDH 6,2 %. Prekvapením je úspech Demokratov, ktorí by sa prvýkrát v roku 2025 prehupli cez hranicu zvoliteľnosti s výsledkom 5,2 %.

volebný model júl 2025 NMS
Na snímke volebný model NMS. Zdroj: REPROFOTO/NMS Market Research Slovakia

Politický analytik NMS Mikuláš Hanes upozorňuje, že podpora Progresívneho Slovenska aj Smeru od začiatku roka stagnuje alebo mierne klesá.

„Ak by voľby dopadli s takýmto výsledkom, išlo by o druhý najnižší zisk víťaza. Nižší volebný zisk dosiahlo iba HZDS vo voľbách v roku 2002 (19,5 percenta), čo malo okrem iného za následok možnosť obísť víťaza volieb a zostaviť druhú vládu Mikuláša Dzurindu. Ak by v súčasnosti chcelo PS takémuto scenáru zabrániť, bolo by nútené zostaviť koalíciu v zostave PS + Slovensko + SaS + KDH + Demokrati, ktorá by mala väčšinu 82 hlasov. To stavia progresívcov do veľmi ťažkej situácie,“ vysvetlil Hanes.

V prípade, že by Progresívne Slovensko chcelo zabrániť obchádzaniu víťaza pri zostavovaní vlády, muselo by vytvoriť širokú koalíciu spolu s hnutím Slovensko, SaS, KDH a Demokratmi. Takáto zostava by mala 82 kresiel v parlamente, no zároveň by postavila PS do zložitej vyjednávacej pozície.

Fico s výzvou na spájanie, opozícia má jediný cieľ

Robert Fico podľa Hanesa hrá na kartu zjednocovania a návratu bývalých voličov, ktorí kedysi Smeru prinášali aj 40 % podporu.

„Robert Fico má v tomto ľahšiu úlohu, jeho výzvy k spájaniu sú vlastne snahou o prinavrátenie sklamaných voličov Smeru, ktorého podpora pred vyše dekádou atakovala 40 percent,“ tvrdí.

Naopak, prípadné spájanie opozičných strán má jediný cieľ. Poraziť Fica a zabrániť strate hlasov. Kľúčovým faktorom bude teda nielen udržanie vlastného elektorátu, ale aj schopnosť zabrániť „prepadnutým“ hlasom, ktoré by mohli rozhodnúť o zostavení budúcej vlády.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac