Najnovší volebný model agentúry NMS prináša prekvapivé výsledky. Republika znovu preskočila Hlas a Demokrati by sa prvýkrát v tomto roku dostali do parlamentu. Dve najsilnejšie strany, Progresívne Slovensko a Smer, naďalej strácajú podporu a stagnujú.
Ak by sa parlamentné voľby konali začiatkom júla, prvenstvo by si udržalo Progresívne Slovensko so ziskom 20,9 %. Na druhom mieste by skončil Smer, ktorému by dalo hlas 18,1 % opýtaných. V porovnaní s júnovým prieskumom však obe strany zaznamenali pokles, progresívci stratili 2,1 percentuálneho bodu a Smer 1,7 bodu.
Republika je znovu nad Hlasom
Zaujímavý súboj sa odohráva na tretej priečke medzi Republikou a Hlasom. Už druhý mesiac po sebe je úspešnejšia Republika Milana Uhríka, ktorú by volilo 10,3 % respondentov, hlas by získal o niečo menej, a to 9,7 %, uvádza volebný model agentúry NMS.
Osem strán v parlamente, Demokrati na hrane
Podľa výsledkov by sa do parlamentu dostalo celkovo osem strán. Hnutie Slovensko by získalo 7,1 %, SaS 6,7 % a KDH 6,2 %. Prekvapením je úspech Demokratov, ktorí by sa prvýkrát v roku 2025 prehupli cez hranicu zvoliteľnosti s výsledkom 5,2 %.
Politický analytik NMS Mikuláš Hanes upozorňuje, že podpora Progresívneho Slovenska aj Smeru od začiatku roka stagnuje alebo mierne klesá.
„Ak by voľby dopadli s takýmto výsledkom, išlo by o druhý najnižší zisk víťaza. Nižší volebný zisk dosiahlo iba HZDS vo voľbách v roku 2002 (19,5 percenta), čo malo okrem iného za následok možnosť obísť víťaza volieb a zostaviť druhú vládu Mikuláša Dzurindu. Ak by v súčasnosti chcelo PS takémuto scenáru zabrániť, bolo by nútené zostaviť koalíciu v zostave PS + Slovensko + SaS + KDH + Demokrati, ktorá by mala väčšinu 82 hlasov. To stavia progresívcov do veľmi ťažkej situácie,“ vysvetlil Hanes.
V prípade, že by Progresívne Slovensko chcelo zabrániť obchádzaniu víťaza pri zostavovaní vlády, muselo by vytvoriť širokú koalíciu spolu s hnutím Slovensko, SaS, KDH a Demokratmi. Takáto zostava by mala 82 kresiel v parlamente, no zároveň by postavila PS do zložitej vyjednávacej pozície.
Fico s výzvou na spájanie, opozícia má jediný cieľ
Robert Fico podľa Hanesa hrá na kartu zjednocovania a návratu bývalých voličov, ktorí kedysi Smeru prinášali aj 40 % podporu.
„Robert Fico má v tomto ľahšiu úlohu, jeho výzvy k spájaniu sú vlastne snahou o prinavrátenie sklamaných voličov Smeru, ktorého podpora pred vyše dekádou atakovala 40 percent,“ tvrdí.
Naopak, prípadné spájanie opozičných strán má jediný cieľ. Poraziť Fica a zabrániť strate hlasov. Kľúčovým faktorom bude teda nielen udržanie vlastného elektorátu, ale aj schopnosť zabrániť „prepadnutým“ hlasom, ktoré by mohli rozhodnúť o zostavení budúcej vlády.