Vzťah medzi používaním mobilných telefónov a zvýšeným rizikom rakoviny mozgu sa rieši už takmer tak dlho, ako samotné mobily existujú. Nedávno však Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zverejnila štúdiu, ktorá túto otázku konečne uzavrie, píše newatlas.com.
V roku 1993 David Reynard z Floridy tvrdil, že žiarenie z mobilného telefónu spôsobilo nádor na mozgu jeho manželke, ktorá následne zomrela. Reynard žaloval spoločnosť NEC America, ktorá vyrobila jej telefón, pričom tvrdil, že „mobil mal anténu umiestnenú tak, že spôsobovala nadmerné a nebezpečné mikrovlnné žiarenie v oblasti, kde bol nájdený nádor.“ Hoci bola žaloba v roku 1995 zamietnutá, tento prípad vyvolal vlnu obáv, ktorá sa niesla verejnosťou celé desaťročia.
WHO a IARC: Mobilné žiarenie ako možný karcinogén
Ďalším dôvodom na strach bolo vyhlásenie WHO a Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny (IARC) z roku 2011, ktoré klasifikovalo mobilné žiarenie ako možný karcinogén pre človeka. Neskôr, v roku 2016, štúdia na hlodavcoch ukázala, že žiarenie z mobilov spôsobilo nádory v mozgu a nadobličkách myší a potkanov.
Nová štúdia od WHO: Definitívna odpoveď
Aj keď boli obavy spojené s používaním mobilov dlho prítomné, aktuálne štúdie ich nepriamo vyvracajú. Nová rozsiahla štúdia vedená Austrálskou agentúrou pre ochranu pred žiarením a jadrovú bezpečnosť (ARPANSA) analyzovala viac ako 5 000 iných štúdií a z nich vybrala 63 publikovaných medzi rokmi 1994 a 2022.
Záver: Mobily nespôsobujú rakovinu mozgu
Zistenia sú jasné: aj keď používanie mobilných telefónov v posledných desaťročiach rapídne vzrástlo, výskyt rakoviny mozgu alebo iných nádorov hlavy a krku sa nezvýšil – dokonca ani u tých, ktorí mobily používajú viac ako 10 rokov. Štúdia taktiež preskúmala vystavenie rádiovým vlnám z mobilných veží a povolania, v ktorých sú ľudia vystavení vyšším dávkam rádiofrekvenčného žiarenia, no ani tu nebol nájdený dôkaz o spojitosti s rakovinou.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)