Vatikán v utorok oficiálne potvrdil, že na voľbe nového pápeža sa zo zdravotných dôvodov nezúčastnia dvaja zo 135 kardinálov-voliteľov. Tretí sa vzdal sám. Konkláve sa začne v stredu, 7. mája, 17 dní po smrti pápeža Františka. Právo voliť nového pápeža majú kardináli mladší ako 80 rokov.
Taliansky kardinál spreneveril majetok, voľby sa vzdal
Hovorca Vatikánu Matteo Bruni podľa agentúry APA nezverejnil mená kardinálov, ktorí sa voľby nového pápeža nezúčastnia. Ide však pravdepodobne o kardinála Vinka Puljiča (79), emeritného arcibiskupa Sarajeva, a španielskeho kardinála Antonia Cañizaresa (79). Taliansky kardinál Giovanni Angelo Becciu v utorok oznámil, že sa nezúčastní sa na konkláve. Patril pritom k najvplyvnejším osobnostiam Vatikánu, v roku 2020 však dostal od pápeža Františka pokyn, aby sa vzdal kardinálskych výsad. Becciu sa zaplietol do veľkého finančného škandálu a bol aj usvedčený zo sprenevery majetku cirkvi. Po Františkovej smrti Becciu začal agitovať za podporu svojho práva zúčastniť sa na konkláve, ale v utorok vydal vyhlásenie, v ktorom oznámil, že z konkláve oficiálne odstupuje.
Kardináli sa stretávajú už teraz
Vo Vatikáne sa v utorok konala v poradí šiesta generálna kongregácia kardinálov od smrti pápeža, na ktorej sa pokračovalo v prípravách na konkláve. Prítomných bolo 183 kardinálov. Zverejnili posolstvo s vyjadrením vďaky za prejavy účasti a podpory po skone pápeža Františka. Poďakovali sa aj hodnostárom nekatolíckych cirkví i predstaviteľom iných náboženstiev, vrátane židovstva a islamu, ako aj občianskym autoritám a štátnym delegáciám z celého sveta.
Na minulej kongregácii boli vyžrebovaní aj kardináli komisie, ktorá pomáha kardinálovi komorníkovi Kevinovi Farrellovi pri riadení bežných záležitostí Vatikánu a pri príprave konkláve. Kardináli sa v najbližších dňoch budú schádzať každé ráno, a to až do 6. mája. Výnimkou budú štvrtok 1. mája a nedeľa 4. mája.
Prísaha o absolútnom tajomstve
Konkláve sa začne 7. mája podľa rovnakého harmonogramu ako predchádzajúce v roku 2013. Omšou za voľbu pápeža, ktorá sa bude sláviť o 10.00 h v Bazilike sv. Petra a bude jej predsedať kardinál Giovanni Battista Re, dekan kardinálskeho kolégia. Konkláve sa oficiálne začne o 16.30 h modlitbou v Paulínskej kaplnke. Kardináli sa pred vstupom do neďalekej Sixtínskej kaplnky ešte pomodlia. Zložia slávnostnú prísahu, v ktorej sa zaviažu, že v prípade svojho zvolenia za pápeža budú verne plniť tzv. Petrovo ministérium, teda pápežský úrad, zachovávať absolútne tajomstvo, pokiaľ ide o konkláve, a že sa zdržia akýchkoľvek pokusov o zasahovanie do voľby pápeža zvonku.
Telefonáty len v krajnej nutnosti
Sixtínska kaplnka, kde sa voľba pápeža tradične koná, je od pondelka pre verejnosť neprístupná. Zatvorené sú aj Vatikánske záhrady a nekropola Via Triumphalis. Spravodajský server Vatican News objasnil, že počas celého volebného procesu sa kardináli-volitelia musia zdržať zasielania listov alebo telefonátov, s výnimkou prípadov krajnej nutnosti. Nesmú zasielať ani prijímať žiadne správy, prijímať noviny alebo časopisy akéhokoľvek druhu ani sledovať rozhlasové alebo televízne vysielanie.
Volebné rokovania sa konajú výhradne v Sixtínskej kaplnke, ako to nariadil ešte Ján Pavol II. Zámerom je chrániť voľbu pápeža pred vonkajšími vplyvmi a zaistiť nezávislosť úsudku každého kardinála pred tlakmi. V minulosti zodpovední kardináli a osoby nesmeli po celú dobu volebného procesu opustiť Sixtínsku kaplnku, dnes sú ubytovaní v Dome svätej Marty.
V prvý deň len jedno hlasovanie
Aby bola voľba nového pápeža platná, kandidát musí získať aspoň dve tretiny hlasov, spočítaných na základe prítomných a hlasujúcich kardinálov. Popoludní prvého dňa, 7. mája, sa uskutoční iba jedno kolo hlasovania. Ak táto voľba neprinesie výsledok, v nasledujúcich dňoch sa uskutočnia dve kolá, jedno ráno a jedno popoludní. Po troch dňoch bezvýsledného hlasovania bude jednodňová prestávka na modlitbu, voľnú diskusiu medzi kardinálmi a krátke duchovné povzbudenie. Hlasovanie sa potom obnoví rovnakým spôsobom. Po siedmich kolách neúspešného hlasovania sa uskutoční ďalšia prestávka. Ak by bola neúspešná aj ďalšia séria hlasovaní, po jednodňovej prestávke by sa hlasovalo o dvoch kardináloch, ktorí v predchádzajúcom hlasovaní získali najvyšší počet hlasov.
Nový pápež musí súhlasiť a vybrať si meno
Hlasovanie je tajné. Aktívne i pasívne volebné právo majú len kardináli mladší ako 80 rokov. Teraz ich je 135, z nich 108 vymenoval zosnulý pápež František. Celkovo 53 ich je z Európy, 20 zo Severnej Ameriky, 17 z Južnej Ameriky, 18 z Afriky, 23 z Ázie a štyria z Oceánie.
Akonáhle je voľba úspešná, dekan kolégia v mene všetkých kardinálov-voliteľov požiada zvoleného kandidáta, či súhlasí s prevzatím úradu: „Súhlasíš so svojím kánonickým zvolením za najvyššieho veľkňaza?“ V prípade kladnej odpovede sa ďalej opýta: „Aké meno si praješ používať?“ Notár následne spíše listinu o prijatí voľby a zapíše zvolené meno. Od tejto chvíle získava zvolený kandidát plnú a najvyššiu autoritu nad katolíckou cirkvou, čím sa konkláve považuje za ukončené.
Oznamujeme vám veľkú radosť: Máme pápeža!
Výsledky hlasovania sa podľa tradície oznamujú farbou dymu z komína na streche Sixtínskej kaplnky, kde sa v peci z roku 1939 spália hlasovacie lístky: čierny dym znamená, že nebola dosiahnutá dvojtretinová väčšina; biely dym signalizuje zvolenie nového pápeža. Aby sa predišlo zmätku, biely dym je teraz sprevádzaný aj hlaholom zvonov Baziliky sv. Petra. Kardinál-protodiakon potom oznámi veriacim voľbu a meno nového pápeža slávnou vetou: „Annuntio vobis gaudium magnum: Habemus Papam!“