O Ukrajine bez Ukrajiny. Začali sa dlho očakávané rokovania medzi USA a Ruskom

V Saudskej Arábii sa stretli šéfovia diplomacií USA a Ruska, v Paríži rokovali o vojne na Ukrajine európski lídri. Zdroj: TASR/AP
Reklama

V Saudskej Arábii sa začali rokovania medzi delegáciami USA a Ruska o ukončení vojny na Ukrajine. Na stretnutí sa zúčastnili ministri zahraničných vecí troch zúčastnených strán – Marco Rubio, Sergej Lavrov a Fajsal bin Farhán. Ukrajinskí zástupcovia pozvánku nedostali.

Prvé osobné rozhovory medzi oboma krajinami od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu z februára 2022 sa konajú necelý týždeň po telefonáte amerického prezidenta Donalda Trumpa s ruskou hlavou štátu Vladimirom Putinom. Šéf Bieleho domu po ňom oznámil začiatok rokovaní s Kremľom o skončení vojny.

Americká strana pritom zdôraznila, že cieľom stretnutia Rubia s Lavrovom nie je začať oficiálne rokovania, ale zistiť, či Rusko myslí vážne ukončenie vojny na Ukrajine. „Nemyslím si, že by to ľudia mali vnímať ako niečo, čo sa týka detailov alebo posunu vpred v rámci nejakého vyjednávania,“ povedala hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí USA Tammy Bruceová. Dodala, že Trump poveril predstaviteľov, aby v Rijáde nadviazali na jeho minulotýždňový telefonát s Putinom.

Rusko zase tvrdí, že prioritou stretnutia je začať zlepšovať vzťahy s Washingtonom a pripraviť stretnutie Putina s Trumpom.

Summit lídrov bez vyhlásenia

Na nadväzovanie dialógu medzi Spojenými štátmi a Ruskom reagovali aj európski lídri. Po stretnutí v Paríži predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a šéf Európskej rady António Costa na sociálnej sieti uviedli, že Ukrajina si zaslúži mier prostredníctvom sily. Zo summitu, ktorý zvolal francúzsky prezident Emmanuel Macron, však nevzišlo žiadne spoločné vyhlásenie.

Lídri sa len zhodli, že Európa musí urobiť viac pre svoju bezpečnosť a že do mierových rokovaní musia prizvať Kyjev. Vyslanie jednotiek na Ukrajinu nepotvrdila žiadna z krajín, aj keď v minulosti o tomto pláne hovoril Paríž aj Londýn.

Macron však do Paríža pozval len zástupcov Poľska, Nemecka, Talianska, Španielska, Veľkej Británie, Holandska a Dánska a vysokých predstaviteľov EÚ. Niektoré krajiny, ktoré pozvánky nedostali, sa voči tomu ohradili.

Premiér Robert Fico reagoval s tým, že „považuje účasť najvyšších predstaviteľov EÚ bez akéhokoľvek mandátu na stretnutí v Paríži za udalosť, ktorá nenapomáha dôvere vo vnútri EÚ“.

Záruky musia byť silné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po skončení mimoriadneho summitu zareagoval na sociálnej sieti. „Bezpečnostné záruky musia byť silné a spoľahlivé, v opačnom prípade by šlo len o ďalší podvod zo strany Ruska, ktoré by následne mohlo začať novú vojnu proti Ukrajine či inému štátu,“ uviedol s tým, že po stretnutí lídrov mal dlhý telefonát s prezidentom Macronom.

Ten po rozhovore so svojím ukrajinským partnerom uviedol, že na zabezpečení stabilného mieru budú „spolupracovať všetci Európania, Američania a Ukrajinci“. Podľa jeho slov musia Európania lepšie, viac a spoločne investovať do svojej bezpečnosti a obrany, v súčasnosti aj do budúcna. Zároveň dodal, že v nasledujúcich dňoch bude v týchto diskusiách pokračovať.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia