fbpx

Obávaná rakovina: Toto je najčastejších 10 karcinogénov. Stretávaš sa s nimi každý deň

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: Pixabay

Pravdepodobne ste už počuli slovo „karcinogén“ vyskakovať v novinách a zaujímalo vás, čo to znamená pre váš každodenný život. Karcinogén je niečo, čo vám môže spôsobiť rakovinu. Môže to byť látka vo vzduchu, produkt, ktorý používate, alebo chemikália v potravinách a nápojoch.

To, že ste mali kontakt s karcinogénom, neznamená, že dostanete rakovinu. Vaša šanca ochorieť závisí od mnohých vecí. To, ako veľmi ste tomu boli vystavení, je súčasťou. Svoju úlohu zohrávajú aj vaše gény.

Výskumníci používajú rôzne metódy na rozhodnutie, či by sa niečo malo nazývať karcinogénom. Veľké dávky látky môžu byť podané laboratórnym zvieratám, aby sa zistilo, či nedostanú rakovinu. Toto je 10 najčastejších karcinogénov. Dajte si na ne pozor.

Tabak

Nezáleží na tom, či ste fajčiar alebo dýchate dym niekoho iného. Je známe, že najmenej 70 chemikálií v tabaku spôsobuje rakovinu tým, že poškodzuje vašu DNA.

Bezdymový tabak sa môže zdať bezpečnejší, ale aj ten môže viesť k rakovine. Dokonca aj mierne fajčenie zvyšuje vaše riziko, preto sa poraďte so svojím lekárom o spôsoboch, ako prestať.

Radón

Tento plyn sa v malom množstve vyskytuje v prírode, kde je neškodný. Ale ak sa nahromadí vo vnútri a vy ho vdýchnete, radón rozbije výstelku vašich pľúc.

Ide o hlavnú príčinu rakoviny pľúc u nefajčiarov. Radón nie je vidieť ani cítiť, no hladinu vo vašej domácnosti dokáže skontrolovať špeciálny test.

Azbest

Pevné, drobné vlákna v azbeste pomáhajú spevniť produkty, ako sú strešné šindle, stropné dlaždice a časti automobilov. Ak sa však tieto vlákna uvoľnia a vy ich vdýchnete, môžu uviaznuť vo vašich pľúcach.

Štúdie na ľuďoch a zvieratách ukázali, že azbest je karcinogén. Ak s ním prídete do kontaktu pri práci, noste ochranné pomôcky. Ak je vo vašej domácnosti a treba ho odstrániť, najmite si na to odborníka.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie