Zastupiteľstvá zasadali v súvislosti s plánovanou výstavbou elektrárne vo viacerých obciach a mestách.
Plánovaná výstavba elektrárne Málinec rozprúdila ostrú debatu v spoločnosti. K projektu za 2,4 miliardy eur bolo navyše skrátené pripomienkové konanie len na niekoľko dní.
Občania po prevalení zámeru ministerstva životného prostredia spustili petíciu za zastavenie projektu a ku kritikom sa pridal aj hokejista Ján Lašák.
Špekulatívne predaje
Taraba zdôvodňuje expresné pripomienkové konanie hroziacimi hospodárskymi škodami, no nekonkretizuje, o čo presne ide.
Na tlačovej konferencii reagoval len toľko, že ak by bolo na pripomienkovanie viac času, mohlo by dôjsť k špekulatívnym predajom. Plánovaná elektráreň je podľa neho najväčšia ekologická a ekonomická príležitosť pre stredné Slovensko, ktorá by z Podpoľania urobila jeden z najbohatších kútov Slovenska.
Podľa neho by jej výkon bol dvakrát väčší elektrárne Mochovce a štyrikrát väčší ako Gabčíkova. Na Slovensku je šesť vhodných profilov na výstavbu prečerpávacích elektrární, Málinec je najvhodnejší podľa geológov a vodohospodárov. Zatiaľ však nie je dokončená ani štúdia realizovateľnosti.
Pomýlil si miesto?
Zúfalé vyjadrenie pridal vo zverejnenom videu majster sveta z roku 2002, Lašák, ktorý tvrdil, že jeho milovaná chalupa sa nachádza v dotknutej oblasti a hrozí tak, že o ňu príde.
„Bavíme sa o kuse nádhernej prírody, nádhernej zeme, kde môj starý otec tvrdo pracoval, kde moja mamka od mala drela ako mulica, kde som ja vyrástol a učil sa prvým skutočným hodnotám v živote – medzi starými ľuďmi, medzi dobytkom, v spojitosti s prírodou,“ vyjadril sa v tom čase na svojom Instagrame Lašák.
Minister Taraba to označil za plač a po Lašákovom srdcervúcom vyjadrení sa k celej situácií vyjadril. „Príbeh o zatopenej chatke sa ukázal byť vymyslený. Nie je to určite chyba pána hokejistu, ale hysterickej, nekompetentnej opozície, ktorá ani nevie, aký je rozdiel medzi záplavovým územím a ochranným pásmom pre podzemný vodovod. Chatka pána hokejistu v navrhovanom záplavovom území nie je a nikdy nebola. Je to len dôkaz, že hystéria opozície nepomáha Slovensku a škodí zdraviu,“ napísal na svojom Instagrame Tomáš Taraba.
K celej situácii sa následne vyjadril aj štátny podnik Vodohospodárska výstavba, ktorý potvrdil ministrove slová. „Jeho dom z priložených materiálov dokazuje, že nebude dotknutý, nakoľko sa nenachádza v záplavovej oblasti, ale v ochrannom pásme pre možné vedenie podzemných vodovodov. Aj samotná argumentácia opozičných politikov len dokazuje, že si poplietli zátopovú oblasť s ochranným pásmom vodného zdroja,“ píše v oficiálnom stanovisku.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)