Občania aj samosprávy sa vzbúrili voči projektu v Málinci. O elektrárni rozhodnú ľudia, vyhlásil Taraba

taraba, málinec
Minister životného prostredia SR Tomáš Taraba. Vľavo vodná nádrž Málinec. Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Roman Hanc, Facebook/Slovensko z neba
Reklama

Rodák zo Zvolena nenechal s reakciou na ministrovo vyjadrenie dlho čakať a informoval, že aj naďalej plánuje bojovať.

„Fakt úroveň ministra. Čo tam po pitnej vode… To je fakt hnus. Investícia za 2,4 miliardy a my nemáme prístup k žiadnym faktom. V prvej informácii som bol v červenej zóne. Namiesto toho, aby ste prestali klamať, zavádzate ľudí. To, že nebudem zaplavený, už viem. Ale aj tak bojujem ďalej. Za našu krajinu, za našu pitnú vodu,“ napísal Ján Lašák.

Aby toho nebolo málo tak k celej kauze sa vyjadrila aj bývalá tenistka a exposlankyňa NR SR Romana Tabaková, ktorá aktuálne pracuje ako ambasádorka pre ženský šport a poradkyňa na ministerstve športu.

„Janči, neplač, slzy hokejistov sú vždy krásne zbytočné. Hystéria a zavádzanie opozície je také plytké. Vodná elektráreň Málinec je najväčšia ekologická a ekonomická príležitosť pre stredné Slovensko. Gabčíkovo je podľa logiky slovenskej opozície zbytočné dielo,“ uviedla Tabaková.

Súdržnosť obyvateľov

Nesúhlasné stanovisko zaujali aj obecní poslanci v Látkach v okrese Detva, ktorí sa pridali k ďalším samosprávam s rovnakým postojom – Detvianska Huta, Hriňová a Cinobaňa.

Zastupiteľstvá zasadali v súvislosti s plánovanou výstavbou elektrárne vo viacerých obciach a mestách. V Detvianskej Hute prišlo na rokovanie obecných poslancov aj 180 obyvateľoch, či už miestnych alebo z okolitých dedín.

„Vyzdvihujem súdržnosť našich obyvateľov, ktorí sú v tejto situácii zomknutí. Zastupiteľstvo bolo bez akýchkoľvek problémov a hádok,“ zdôraznil starosta Pavel Šulek.

Diskusia potrvá mesiace

Reakcie verejnosti či samospráv zrejme neboli márne. Taraba v nedeľnej relácii Politika 24 v televízii Joj 24 povedal, že ak ľudia v regióne okolo lokality Málinca nebudú chcieť investíciu v podobe vodnej prečerpávacej stanice, tak sa to bude rešpektovať.

Pýta sa však, či ponúka niekto iné riešenie pre tento chudobný región. Tvrdí, že ide o výhodnú a ekologickú investíciu a rozvojový projekt, ktorý by región posunul.

Zámer investície chce minister vysvetľovať obyvateľom regiónu tak dlho, ako to bude potrebné. Hovorí o tom, že ľudia podľahli hystérii zo strany opozičných politikov, ktorí šíria paniku. Tvrdí, že bez toho, aby o tom rozhodovala samospráva, nemôže nič vzniknúť.

„Keď povedia, že to tam nechcú, nebudeme to tam pretláčať,“ povedal, no oponuje tým, že trh si vie investíciu sám zaplatiť. Na nesúhlas samospráv reagoval, že bude ľuďom vysvetľovať, akú investíciu v regióne môžu mať.

„Diskusia podľa zákona sa začína vtedy, keď sa návrh dostane do medzirezortného pripomienkového konania,“ skonštatoval Taraba s tým, že sa o tom bude diskutovať mesiace.

Tvrdí, že ide o environmentálne čistý a „extrémne profitabilný“ projekt. „Niekto má ropu a plyn, my máme vodu,“ povedal.

Výhoda lokality podľa neho je, že nezasahuje do vysokého stupňa ochrany prírody, nedochádza k zaplavovaniu miest a obcí, hoci je tam niekoľko domov aj na „nevysporiadaných“ pozemkoch.

Uznal, že projekt je čiastočne proti územnému plánu. Dodal, že Málinec bol dávno určený ako oblasť na predpokladanú výstavbu prečerpávacej stanice.

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova