Objavujú sa na vankúši žlté škvrny? Neignorujte problém, TÝCHTO päť tipov pomôže zachovať čistotu

vankúš
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/rawpixel.com, stockking
Reklama

Našťastie existuje päť tipov, ako sa zbaviť či vyhnúť škvrnám, a aké následky môže mať položenie hlavy na špinavý vankúš.

Mnohí možno ani netušili, že žlté fľaky, ktoré sa objavia na vankúšoch, môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy. Je prirodzené, že sa vytvárajú, ale nemali by sme ich ignorovať.

Našťastie existuje päť tipov, ako sa zbaviť či vyhnúť škvrnám, a aké následky môže mať položenie hlavy na špinavý vankúš.

Čo spôsobuje žlté škvrny na vankúši?

Žlté škvrny na vankúšoch nie sú len zmenou farby, ale naznačujú pleseň, informuje Blikk. Nielenže to nevyzerá veľmi esteticky, ale môže to spôsobiť aj vážne problémy, ak proti nim nezakročíte včas.

Plesňové škvrny vznikajú po dlhšom používaní vankúša, čo je primárne spôsobené potom a kožným mazom. Podobnú škvrnu na vankúši môže vytvoriť aj maz, ktorý sa hromadí na pokožke hlavy, ako aj rôzne krémy a telové mlieka. Problému sa nevyhne ani večerná sprcha či mokré vlasy, ktoré tvorbu plesní skutočne zvyšujú.

Ak sa vám vankúše po dlhšom čase odfarbili, určite sa ich oplatí vymeniť, pretože môžu nastať zdravotné následky, ako sú alergické reakcie či problémy s dýchaním. V takomto vlhkom prostredí sa navyše darí roztočom a baktériám, čo môže viesť k ďalším problémom.

Ako často meniť vankúše?

Väčšina odborníkov odporúča vymeniť vankúše každé 1 až 2 roky, píše sleepfoundation.org. Pomáha to zaistiť, že používate vankúše, ktoré sú podporné, čisté a bez alergénov. Je tiež dôležité starať sa o vankúše, ktoré používate, aby ste zabezpečili ich dlhú životnosť.

Vo všeobecnosti ale zistíte, kedy je čas na výmenu vankúša. Ak sa zobudíte s boľavým krkom alebo si neviete nájsť pohodlnú polohu na spánok, môže to znamenať, že váš vankúš už neposkytuje potrebnú oporu.

Rovnako ako pri matraci, aj vankúše by ste mali vymeniť, keď začnú ochabovať alebo sa na nich vytvárajú hrčky. Možno je tiež čas poobzerať sa po nových vankúšoch, keď si všimnete nadmerné žltnutie alebo, ak sa vaše alergie prejavujú v noci.

Niektoré materiály vankúšov sú odolnejšie ako iné. Napríklad polyesterový vankúš môže vydržať len 1 rok, zatiaľ čo latexový až 3 roky. Okrem typu materiálu môže hrať rolu aj kvalita materiálov či hustota pien. Výber najlepšieho vankúša vyrobeného z kvalitnejších materiálov vo všeobecnosti znamená, že ho budete musieť vymieňať menej často.

Vankúš a obliečku pravidelne čistite, aby ste vankúš chránili a predĺžili jeho životnosť. Obliečky na vankúše by ste mali prať pri každom praní obliečok a mnohé samotné vankúše je možné pravidelne prať a sušiť v práčke.

Tipy, ako udržať vankúš bez škvŕn

Dobrou správou je, že dodržaním niekoľkých jednoduchých krokov udržíte svoju posteľnú bielizeň čistú po dlhú dobu.

Použite vodeodolný chránič vankúša

Aby ste sa tomuto problému vyhli, oplatí sa zaobstarať si pod bežnú obliečku na vankúš vodeodolný chránič. To ochráni váš vankúš a zníži alergické reakcie.

Pravidelne meňte obliečku na vankúšoch

Odborníci tvrdia, že je dobré meniť posteľnú bielizeň aspoň raz týždenne.

Ráno vyvetrajte vankúše.

Denné vetranie pomáha udržiavať vankúše suché. Pomôže aj prudké zatrasenie, ktoré uvoľní páperovú prikrývku alebo výplň vankúša vo vankúši. Je prospešná nielen z hygienických dôvodov, ale môže pomôcť aj lepšiemu spánku.

V prípade ľahkých škvŕn pomôže jednoduché pranie

Stojí za to dodržiavať pokyny výrobcu. Pranie pri teplotách 60 stupňov a vyšších zabíja plesne a mnohé baktérie. Na odolné škvrny sa oplatí použiť aj sprej na škvrny, ktorý primárne pomáha pri zafarbení vďaka potu.

V prípade potreby silnejšieho čistenia môže pomôcť pri ošetrení škvŕn zmes peroxidu vodíka a vody (pomer 1:5) alebo octu a vody (pomer 1:3), ktorú sa oplatí naniesť na látku pred praním.

Vysušte si vankúše na slnku

Ak je to možné, vystavte posteľnú bielizeň po vypratí tak, aby naň svietilo slnko, pretože UV lúče zabíjajú aj baktérie a bielia škvrny. Na vankúš si následne ľahnite, až keď je úplne suchý.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti