Obľúbená dovolenková krajina PRITVRDZUJE: Za cigaretu na pláži či v parku hrozí mastná POKUTA!

Ilustračný obrázok. Zdroj: Canva/Elena Photo, rattanakun, VAKSMANV
Reklama

Od júla čakajú francúzskych fajčiarov prísnejšie pravidlá. V snahe chrániť deti a znížiť počet fajčiarov vláda zakázala zapáliť si na verejných priestranstvách, kde sa bežne pohybujú aj najmenší – konkrétne ide o parky, pláže, autobusové zastávky či priestory v blízkosti škôl. Kto nariadenie poruší, môže počítať s pokutou vo výške 135 eur, uvádza STVR.

Stačilo by, keby sa ľudia správali zodpovedne, neodhadzovali ohorky na zem – a problém by sa vyriešil,“ myslí si jedna z obyvateľov Francúzska. Štát to však vidí inak – krajina totiž dlhodobo vedie nelichotivé rebríčky: denne si tu zapáli až 35 % dospelých, čo je najviac v západnej Európe.

 

Na terasách kaviarní je dym stále povolený

Zákaz sa zatiaľ nevzťahuje na vonkajšie terasy podnikov, čo vítajú najmä majitelia kaviarní a reštaurácií. „Pre náš sektor by to mohlo znamenať ekonomický úpadok. Momentálne to funguje, zákaz nie je potrebný,“ uviedol šéf francúzskeho hotelového zväzu Frank Delvau.

Výnimkou zo zákazu sú aj elektronické cigarety, ktoré si Francúzi môžu naďalej užívať aj na miestach, kde platí zákaz klasického fajčenia. Iná situácia je v Spojenom kráľovstve, kde sa už rozhodli zakázať predaj jednorazových e-cigariet. Je to správny krok. Podľa mňa by sa malo vapovanie zakázať úplne – deti si to predávajú medzi sebou, moja dcéra chodí ešte do školy a vidím, čo sa tam deje,“ povedal obyvateľ Londýna Jeremy Keigan.

 

Pôvodne mali slúžiť ako pomoc pre ľudí, ktorí chcú prestať fajčiť. Odborníci ich považujú za menej škodlivé ako bežné cigarety. Problém je však v ich atraktívnosti pre deti – pestrofarebné dizajny, sladké príchute a moderné balenia priťahujú školákov. Každé desiate britské dieťa vo veku od 11 do 15 rokov už podľa štúdií e-cigarety skúšalo.

Z rebélie sa stal problém verejného zdravia

Časy, keď bola cigareta symbolom šarmu či nespútanosti, sú vo Francúzsku definitívne preč. Alain Delon s cigaretou v ruke bol ikonou drzého šviháka, Catherine Deneuve stelesňovala štýlovú fajčiarku. Dnes je však cigaretový dym skôr symbolom zdravotného rizika a spoločenského zlozvyku.

 

Francúzska ministerka zdravotníctva Catherine Vautrinová rozhodnutie obhajuje tvrdými faktami: „Denne zomiera vo Francúzsku na následky fajčenia 200 ľudí. Ročne ide o 75-tisíc životov. Náklady pre verejné financie dosahujú 150 miliárd eur.Zákazom na verejných miestach chce štát ochrániť nielen deti a nefajčiarov, ale aj motivovať závislých k zmene. Zdať sa cigariet bude vo Francúzsku čoraz ťažšie – nielen spoločensky, ale aj finančne.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia