fbpx

Obľúbenú destináciu Slovákov trápi EXTRÉMNE sucho. Hotely kvôli TOMUTO odmietajú turistov!

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: Unsplash/Henrique Ferreira, redcharlie

S doteraz nevídaným suchom zápasí oblasť talianskej Sicílie. V mestečku Agrigento sú systémy rozvodu vody natoľko nedostačujúce, že miestne hotely a penzióny musia niektorých turistov odmietať. Nemôžu im totiž ani zaručiť, že budú mať ako spláchnuť a v čom sa osprchovať!

Talianske mestečko Agrigento patrí medzi perly sicílskeho ostrova. Je postavené na kopci s krásnym výhľadom a môže sa pochváliť historickým Údolím chrámov a zložitou sieťou prastarých akvaduktov, ktorými voda prúdi dodnes. Bohužiaľ však nie dostatok, oblasť zasiahli zničujúce suchá.

Mimo tento staroveký zavlažovací systém je totiž vodná infraštruktúra mesta v tragickom stave. Je zastaralá a preteká, čo ovplyvnilo ako turizmus, tak aj poľnohospodárstvo, teda dve najzárobkovejšie odvetvia sicílskej oblasti. Miestne úrady zaviedli už vo februári obmedzenia na čerpanie vody a v súčasnosti má viac ako 1 milión obyvateľov určené vodné prídely.

Niektorí z nich museli svoju spotrebu obmedziť až o 45 %. To znamená, že voda tečie len v určenom čase a vo väčšine lokalít je prívod vypnutý cez noc. Na cestovných portáloch sa návštevníci vypytujú, či má návšteva kvôli nedostatku vody cenu a hotely im pomáhajú s presunutím pobytov do oblastí s lepšou situáciou.

„Ľudia sa nás pred príchodom právom pýtajú, či bude dostatok vody, my im však nemáme ako odpovedať,“ povedal v rozhovore Giovanni Lopez, majiteľ hosteli Le Cinque Novelle v centre Agrigenta, kde sú obmedzenia veľmi prísne. Ten vo svojom podniku nainštaloval aj špeciálne filtre do spŕch a umývadiel, aby vodou šetril čo najviac. Hostia sa však aj tak sťažujú. „Situácia rýchlo ovplyvňuje celý turistický sektor, čo by mohlo priniesť vážne ekonomické nedostatky, pretože od turizmu je väčšina miestnych závislá,“ dodal.

Sicílska vláda požiadala o pomoc s dovozom vody Rím, na žiadne konkrétne riešenie však stále nedošlo. Miestnemu reštaurátorovi Marcovi Maccarronemu príde, že bol ostrov ponechaný na holičkách. „Nikto nám nedal žiadne riešenie, okrem nádrží, ktoré si musíme sami platiť. To by mohlo zničiť náš jediný zdroj príjmu: cestovný ruch,“ povedal Maccarrone. Tok vody je vraj úplne nedostačujúci. „Ani pol hodiny nestačí na napustenie jediného hrnca,“ dodal.

Práve tento rok mal pre mestečko byť nadmerne zárobkovým rokom, pretože bolo zvolené talianskym Hlavným mestom kultúry na rok 2025. Tento titul mal do oblasti nalákať viac turistov. „Namiesto toho možno reči o vodnej kríze pokazia celú sezónu,“ povedal Francesco Picarella, predseda Hotelovej federácie v Agrigente.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie