Obľúbený chlieb sa z pultov vytráca. PEKÁREŇ zatvára svoje brány, DOPLATILA na transakčnú daň a infláciu

chlieb pekáreň
Ilustračné foto. Zdroj: FOTO TASR/Jakub Kotian, TASR/Roman Hanc, ISTOCK/Tick-Tock, koláž: iStream
Reklama

Tradičná rodinná pekáreň z Ilavy, známa po celom Hornom Považí svojím poctivým chlebom, ukončila po vyše troch desaťročiach svoju činnosť. Dôvodom sú neúnosné náklady na energie, nezaplatené faktúry, ale aj nová transakčná daň, ktorá sa pre malých podnikateľov stala posledným klincom do rakvy. Obyvatelia reagujú so smútkom aj hnevom – prichádzajú nielen o kvalitné pečivo, ale aj o kus miestnej identity.

Rodinná pekáreň zatvorila svoje brány po 34 rokoch

Zákazníci z Ilavy a širšieho okolia zažili v uplynulých dňoch nepríjemné prekvapenie. Rodinná pekáreň IMEX, ktorá piekla tradičným spôsobom a zásobovala región od Žiliny po Trenčín, oznámila ukončenie prevádzky. Dôvod? Neudržateľné podnikateľské prostredie.

Informovala o tom rodina na sociálnej sieti. „Ďakujeme, že ste boli našou súčasťou viac ako 30 rokov. Ďakujeme, že vám chutil náš chlebík. Ďakujeme, že ste nám venovali váš úsmev alebo pekné slovo,“  uviedla rodina Ižvoltovcov v ozname, ktorý rozšírili ešte pred zatvorením dňa 30. apríla.

Opis fotky nie je k dispozícii.
Na snímke pekáreň. Zdroj: FACEBOOK/ Pekáreň IMEX

Kombinácia, ktorá zničila poctivé remeslo

Podľa zakladateľa pekárne Milana Ižvolta, ktorý podnik rozbehol pred viac ako tromi desaťročiami, boli náklady na energie a suroviny hlavným dôvodom zániku.

„Dosť ťažké. Energie, keď vám idú štyrikrát hore, nepretaví to do predajnej ceny, nie je šanca. Už sa to nedá ďalej ťahať,“ uviedol Ižvolt pre STVR.

„Neostáva nám teda nič iné, len povedať ďakujeme,“ dodala rodina.

Jeho dcéra, ktorá prevzala firmu pred dvoma rokmi, spresnila, že mesačne boli v mínuse tri tisíce eur. Situáciu zhoršili aj nespoľahliví odberatelia, ktorí prestali platiť za dodaný tovar. Rodina musela dokonca siahnuť po pôžičke, len aby pokryla záväzky.

Zavedenie transakčnej dane situáciu ešte viac vyhrotilo. „Z 2,5-tisíc za múku, ďalších desať eur zaplatiť. Bolo to také, že nič dobré už nečakaj, nie aby sa štát postavil na stranu lokálnych, malých, poctivých podnikateľov,“ uviedla majiteľka Dagmara Felis.

Navyše poukázala na nespravodlivosť cien v obchodoch: „Najkonkrétnejšie by bolo stanoviť mieru zisku u obchodníkov, lebo keď vy dodávate obchodníkom s DPH za 52 centov, oni to predávajú za 1,80 až dve eurá, to nie je spravodlivé.“

Domáci smútia, zamestnanci prichádzajú o prácu

Zatvorenie pekárne zasiahlo nielen zamestnancov, ktorí si teraz musia hľadať novú prácu, ale aj zákazníkov. Viacerí vyjadrili smútok nad tým, že už si nebudú môcť kúpiť obľúbené koláčiky či posúch. „To je škoda. Tá vôňa, keď tam človek vošiel, držte sa,“ napísal jeden z obyvateľov.

Iní spomínajú aj na to, ako pekáreň pomáhala ľuďom v núdzi. Jedlo pravidelne darovala miestnym organizáciám. „Ďakujeme za dlhodobú spoluprácu a za všetky dary jedla, ktoré ste nám dávali pre ľudí v núdzi.“

Malí pekári na Slovensku bojujú o prežitie, reťazce im berú zákazníkov

Podľa odborníkov z Cechu pekárov a cukrárov regiónu západného Slovenska nie je situácia jedinečná. Mnohí menší výrobcovia nedokážu konkurovať cenám obchodných reťazcov, ktoré si určujú podmienky podľa vlastného záujmu a nezohľadňujú kvalitu lokálnych produktov. Zákazníci často volia lacnejšie alternatívy v supermarketoch, bez ohľadu na remeselnú hodnotu.

„Zákazníci dávajú prednosť forme nákupu v obchodných centrách aj vzhľadom na cenovú hladinu tovarov bez ohľadu na kvalitu. Malý a stredný pekár nedokáže splniť nákupné cenové podmienky reťazcov, ani ako lokálny dodávateľ,“ uviedol pre portál MY Považská predseda Cechu pekárov a cukrárov západného Slovenska Vojtech Gottschall.

Transakčná daň ostáva v platnosti

Aj keď sa koaličná SNS snaží presadiť zrušenie transakčnej dane pre živnostníkov a menšie firmy s obratom do 100-tisíc eur, vláda zatiaľ neustupuje. Premiér Robert Fico označil daň za „nezrušiteľnú“, keďže má štátnemu rozpočtu priniesť až 800 miliónov eur. Naopak, kritika sa obracia na predchádzajúcu vládu, ktorá podľa súčasného kabinetu rozvrátila verejné financie.

Keď kvalita nestačí a štát nepočúva

Zánik pekárne IMEX je symbolickým príkladom toho, čo sa deje, keď sa legislatíva odtrhne od reality malých podnikateľov. Ani tradícia, ani kvalita, ani ľudskosť nestačia, keď ekonomické podmienky tlačia rodinné firmy do kúta. Ilava stratila viac než len pekáreň. Stratila miesto, kde sa spájala chuť, vôňa a komunitný duch.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis