Obnova hradu Krásna Hôrka po požiari je nekonečný príbeh. Aké sú dôvody omeškania a kedy bude prístupný verejnosti?

krásna hôrka
Hrad Krásna Hôrka zachvátil požiar v marci 2012. Rekonštrukčné práce prebiehajú dodnes. Foto: Facebook/Voľný čas, TASR/Lukáš Mužla
Reklama

SNM v reakcii na verejné vyhlásenie zamestnancov Múzea Betliar uviedlo, že po prvotnej kritike sa v decembri konalo stretnutie pracovníkov spolu s generálnym riaditeľom SNM Antonom Bittnerom a poverenou riaditeľkou Betliarskeho múzea Predajňovou.

„Okrem preberania agendy a problematiky v SNM – Múzeu Betliar odpovedali do hĺbky zamestnancom na všetky ich otázky, či už položené osobne, alebo prostredníctvom memoranda,“ uviedlo SNM.

Na verejné vyhlásenie reagovala vtedy aj Predajňová. „Vyjadrenie zamestnancov Múzea Betliar je klamstvo. Nie je to vyjadrenie všetkých zamestnancov, ale pár jednotlivcov. Už od prvého dňa, respektíve pred mojím nástupom, sa voči mojej osobe spustila organizovaná diskreditačná kampaň, ktorá je koordinovaná. Aj táto iniciatíva je toho dôkazom.“

krásna hôrka
Obnova hradu Krásna Hôrka, ktorý pred 13 rokmi zničil rozsiahly požiar, má minimálne niekoľkomesačné meškanie. Termín sprístupnenia hradu ostáva neznámy, aktuálnym problémom sú napríklad neskolaudované strechy. Dočasne poverený riaditeľ Slovenského národného múzea (SNM) Anton Bittner hovorí o premárnených rokoch a zlyhaniach predchádzajúcich vedení Múzea Betliar. Bývalá projektová manažérka obnovy Erika Šmelková, ktorá bola podľa vlastných slov v utorok po kontrolnom dni prepustená, obvinenia odmieta. Na snímke rekonštruovaný hrad Krásna Hôrka 11. marca 2025. Foto: TASR/Lukáš Mužla

Chyby v dokumente

Dokončenie rekonštrukcie hradu brzdí nedokončená projektová dokumentácia. Po ôsmich rokoch nie je na stole konečná verzia projektu, ktorý by predostrel vizuál obnovy hornej časti hradu. SNM navyše musí vrátiť 5,15 miliónov eur, ktoré boli vyhradené na rekonštrukčné práce, avšak nedodržal sa harmonogram prác.

Chyby v dokumente zapríčinili zistenia pri obnove strešnej časti v roku 2014, ktoré odhalili, že sa drevená konštrukcia krovu spodného hradu nebezpečne prehýba. Obdobné zistenia odhalili problémy aj v iných častiach objektu.

Po dokončení opráv sa v čase prebiehajúcich iných rekonštrukčných prác objavia vady na už hotových častiach. Napríklad viacero krovov je v havarijnom stave, čo má za následok stúpajúce náklady na obnovu a zároveň sa odsúva opätovné otvorenie hradu.

Vedenie SNM verí, že sa situáciu podarí zachrániť a po rokoch sklzu sa opravy vydajú správnym smerom. Do konca tohto roka by rado zrealizovalo sanáciu krovov a strechy a ich skolaudovanie, ďalším zámerom je ukončiť obnovu dolnej a strednej časti hradu, a v neposlednom rade predstaviť finálnu verziu projektovej dokumentácie pre horný hrad. Po schválení projektu bude ďalším krokom výberové konanie pre zhotoviteľa rekonštrukcie.

„Verím, že v aktívnej spolupráci so zhotoviteľom a partnermi sa nám podarí sprístupniť tento pamiatkovo chránený objekt verejnosti v čo najkratšom, ale aj reálne možnom termíne,” dodal na záver Bittner.

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova