Postupné obnovenie údajov zo záloh znamená pre klientov, že už nebudú musieť v hojných počtoch chodiť na katastrálne odbory pre listy vlastníctva.
V januári ochromil kybernetický útok zo zahraničia informačný systém ÚGKK, z ktorého čerpajú katastrálne odbory okresných úradov. Pre ochromenú prevádzku museli byť aj pracoviská katastrálnych odborov dočasne zatvorené.
Koncom januára sa podarilo spustiť internetovú stránku kataster.vugk.sk, na ktorej sú zverejnené údaje katastra nehnuteľností. O mesiac neskôr boli spustené ďalšie služby ako napríklad portál cica.vugk.sk, kde je možné nahliadnuť do listov vlastníctva s aktuálnymi dátami a s aktualizáciou každých 24 hodín.
Ďalším klientom ubudnú potreby návštevy
Postupné obnovenie údajov zo záloh znamená pre klientov, že už nebudú musieť v hojných počtoch chodiť na katastrálne odbory pre listy vlastníctva.
V pondelok 17. marca došlo aj k obnoveniu elektronických služieb pre banky a notárske úrady, dodáva STVR. Inštitúcie tak môžu opäť využívať online údaje z katastra nehnuteľností.
„Som vďačná našim zamestnancom, ale aj partnerom z komerčnej aj verejnej sféry za nasadenie. Vďaka patrí aj Slovenskej bankovej asociácii a Notárskej komore Slovenska za pochopenie a trpezlivosť,“ dodala predsedníčka ÚGKK Lucia Gocníková.
„Všetci rozumieme tomu, že je potrebné, aby služby fungovali čo najskôr, no zároveň je nutné prihliadať na aktuálnu situáciu informačných systémov ÚGKK a potrebu vysokej bezpečnosti,“ pokračovala Gocníková.
Niektoré servery nie je možné obnoviť
Úrad informuje, že na portáli CICA, ktorý slúži na prehliadanie údajov katastra nehnuteľností, sa už poskytujú obnovované informácie o nehnuteľnostiach, vrátane listov vlastníctva s plombami a ťarchami, ktoré sú aktualizované každých 24 hodín k poslednému pracovnému dňu.
Naďalej usilovne pracuje na obnovení ďalších služieb, avšak dnešné online sprístupnenie údajov výrazne uľahčí prácu bankám a samotným klientom, ktorí nemusia navyše absolvovať cestu na katastrálne odbory okresných úradov.
Gocníková ale informuje, že po kybernetickom útoku nie je možné kataster uviesť do plnej prevádzky ako pred napadnutím. Dôvodom je, že značnú časť serverov a softvérov nie je možné po zásahu kyberútokom využiť.
„Čo si vyžaduje preinštalovanie systémov, kontrolu, prípadne nasadzovanie náhradných riešení a postupné budovanie novej, bezpečnejšej architektúry,“ povedala na záver Gocníková.
Keďže proces obnovy je náročný z časového hľadiska, úrad prosí verejnosť o pochopenie a trpezlivosť.