Obrátená pyramída v Bratislave oslavuje 40 rokov: Aké tajomstvá ukrýva budova Slovenského rozhlasu?

Slovenský rozhlas, pyramída, výročie
Obrátená pyramída Slovenského rozhlasu oslavuje svoje 40. výročie. Zdroj: TASR/Dano Veselský
Reklama

Budova Slovenského rozhlasu patrí medzi najvýznamnejšie architektonické pamiatky Bratislavy. Už štyri desaťročia od svojho prvého vysielania púta pozornosť jedinečným dizajnom, špičkovou akustikou a historickou hodnotou.

Tento rok si pripomíname 40 rokov od momentu, keď z ikonickej stavby na Mýtnej ulici zazneli prvé rozhlasové správy, informujú topky.sk. Čo všetko sa skrýva za touto výnimočnou budovou?

Slovenský rozhlas začal vysielať zo svojej novej adresy 27. marca 1985. Historický moment nastal o 4:30 ráno, keď odštartovalo prvé ranné spravodajstvo, čím sa začala nová kapitola slovenského éteru. Charakteristický tvar obrátenej pyramídy robí túto stavbu jedinečnou nielen v rámci Slovenska, ale aj vo svetovom meradle. Ako však vznikol tento unikátny projekt a čo všetko sa v ňom nachádza?

Myšlienka vybudovať moderné rozhlasové sídlo sa začala rozvíjať už v 60. rokoch minulého storočia. Po dôkladnom výberovom konaní bolo rozhodnuté o umiestnení budovy v centre hlavného mesta. Na jej návrhu pracovali architekti Štefan Svetko, Štefan Ďurkovič a Barnabáš Kissling. Stavba trvala dlhých 16 rokov – začala sa v roku 1967 a jej dokončenie prebehlo v roku 1983. Kolaudácia prebehla v roku 1985, odvtedy budova slúži ako sídlo Slovenského rozhlasu.

Zaujímavosťou tejto stavby je, že v sebe skrýva dve pyramídy – vnútornú a vonkajšiu. Vonkajšia oceľová konštrukcia je navrhnutá tak, aby efektívne izolovala vonkajší hluk, zatiaľ čo vnútorná pyramída poskytuje vynikajúce akustické podmienky pre rozhlasové vysielanie. Nachádzajú sa tu fonotéky, nahrávacie a vysielacie štúdiá a technické priestory určené na spracovanie zvuku.

Zaujímavým prvkom je aj fasáda budovy, ktorá prispieva k regulácii teploty – v zime prepúšťa viac slnečného svetla a v lete zabraňuje prehrievaniu interiéru. Tento princíp sa označuje ako „Sokratov dom“, keďže architektúra budovy umožňuje efektívne hospodárenie s teplom.

Neodmysliteľnou súčasťou rozhlasového komplexu je Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu, ktoré sa môže pochváliť najväčším organom na Slovensku. Tento nástroj obsahuje 6 373 píšťal, 83 registrov a štyri manuály. Vďaka špičkovej akustike štúdia tu často nahrávajú hudobníci z celého sveta. Okrem toho je budova domovom Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu, najstaršieho profesionálneho hudobného telesa na Slovensku, ktoré bolo založené už v roku 1929.

Rozhlasová pyramída v sebe ukrýva aj niekoľko menej známych zaujímavostí. Niektoré dvere vedú do nikam a schodiská sa končia v slepých chodbách – tieto prvky boli navrhnuté na vytváranie špecifických zvukových efektov pre rozhlasové produkcie. Stavba je tiež národnou kultúrnou pamiatkou, tento status získala v roku 2017. Zaujímavosťou je, že budova si „zahrala“ vo viacerých filmoch, vrátane hollywoodskeho thrilleru Červená volavka s Jennifer Lawrence.

Aj po 40 rokoch je Slovenský rozhlas dôležitým centrom mediálneho diania a technologických inovácií. Spája tradíciu s modernými trendmi – popri klasickom vysielaní sa tu produkujú podcasty, živé koncerty a spravodajské relácie. Ak ste túto ikonickú budovu ešte nenavštívili, určite stojí za to zažiť jej jedinečnú atmosféru na niektorom z verejných podujatí.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova