Potkany sú vycvičené na to, aby vyňuchali chemikálie, ktoré sa nachádzajú v nášľapných mínach a iných zbraniach opustených na bojiskách.
Obrovský africký potkan menom Ronin dosiahol svetový rekord. Ronin, vycvičený na vyhľadávanie nastražených mín, stal sa prvým hlodavcom, ktorý od roku 2021 odhalil viac než 100 mín a iných výbušných zariadení. Miestom jeho pôsobiska je Kambodža.
Zapísaný v Guinessovej knihe rekordov
Ako informuje BBC, po ukončení občianskej vojny v Kambodži v roku 1998, zostali v krajine miesta posiate množstvom nevybuchnutej munície.
Roninova impozantná práca v severnej provincii Preah Vihear v Kambodži prekonala doterajší rekord potkana Magawy, ktorý vyňuchal 71 mín a v roku 2020 dostal zlatú medailu za svoje hrdinstvo.
Guinessova kniha svetových rekordov uviedla, že Roninova „hlavná pracovná náplň“ je skutočným prínosom pre ľudí, ktorí museli žiť so „strachom, že jeden chybný krok počas bežného dňa môže byť ich posledným“.
Na špeciálnom výcviku sa podieľa charitatívna organizácia Apopo, ktorá sídli v Tanzánii a v súčasnosti má v zálohe 104 hlodavcov nováčikov.
Potkany sú vycvičené na to, aby vyňuchali chemikálie, ktoré sa nachádzajú v nášľapných mínach a iných zbraniach opustených na bojiskách. Kvôli svojej malej veľkosti nie sú potkany dosť ťažké na to, aby odpálili míny.
V krajine sú stále zakopané milióny nášľapných mín
Technika, ktorej sa potkany učia, nie je založená na detegovaní kovového šrotu, preto umožňuje odmínovačom pracovať oveľa rýchlejšie než s detektorom kovov.
Potkany dokážu skontrolovať plochu o veľkosti tenisového kurtu asi za 30 minút, informuje charita Apopo, zatiaľ čo človeku s detektorom kovov môže trvať až štyri dni, kým vyčistí rovnakú veľkosť priestoru.
Od začiatku práce Apopo pred 25 rokmi organizácia odstránila viac než 169-tisíc nášľapných mín a iných výbušnín po celom svete – viac ako 52-tisíc ich bolo v Kambodži.
Podľa Landmine Monitor je v Kambodži stále zakopaných štyri až šesť miliónov nášľapných mín a inej vybuchnutej munície.
Potkany sú natoľko inteligentné, že dokážu odhaliť aj tuberkulózu, infekčné ochorenie, ktoré bežne postihuje pľúca, oveľa rýchlejšie, ako by sa na chorobu prišlo v laboratóriu pomocou konvenčnej mikroskopie, hovorí Apopo.
Charita funguje aj v ďalších krajinách postihnutých vojnou, vrátane Ukrajiny, Južného Sudánu a Azerbajdžanu.