Obrovské PREKVAPENIE pre vedcov: Galaxia z raného vesmíru odhalila tajomstvo!

Ilustračné foto. Zdroj: ISTOCK/m-gucci , ISTOCK/cemagraphics
Reklama

Astronómovia nečakali, že galaxia tak skoro po vzniku vesmíru bude obsahovať značné množstvo kyslíka. Podľa súčasných modelov sa ťažšie prvky formujú až neskôr, keď hviezdy prejdú kompletným životným cyklom a explodujú ako supernovy. Avšak, nové pozorovania naznačujú, že tento proces prebiehal omnoho rýchlejšie, než sme si doteraz mysleli.

Prečo je kyslík v tejto galaxii záhadou?

Po Veľkom tresku vznikli najskôr len najľahšie prvky – vodík a hélium. Prvé hviezdy sa sformovali z tejto prapôvodnej hmoty a postupne cez termonukleárnu fúziu vytvárali ťažšie prvky, ako je kyslík. Na to, aby sa kyslík uvoľnil do vesmíru, však musia tieto hviezdy zomrieť pri gigantických explóziách. Tento proces bežne trvá desiatky miliónov rokov, no v prípade galaxie JADES-GS-z14-0 sa to zjavne udialo oveľa rýchlejšie. Informoval magazín Science Alert.

Objav, ktorý mení chápanie evolúcie galaxií

Tím astronómov použil na pozorovanie galaxie výkonný teleskop Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) v Čile. Výsledky ukázali, že množstvo kyslíka v tejto galaxii je desaťnásobne vyššie, než by sme očakávali podľa súčasných modelov.

„Bol som ohromený nečakanými výsledkami, pretože nám poskytli nový pohľad na prvé fázy vývoja galaxií,“ uviedol astrofyzik Stefano Carniani zo Scuola Normale Superiore v Taliansku.

Raný vesmír bol vyspelý rýchlejšie, než sme predpokladali

Expanzia vesmíru spôsobuje, že svetlo z dávnych galaxií sa posúva do červenej časti spektra. Vesmírny teleskop Jamesa Webba (JWST), ktorý je najvýkonnejším infračerveným teleskopom v histórii, umožnil odhaliť viaceré obrovské galaxie existujúce v prvých stovkách miliónov rokov po Veľkom tresku.

Najnovší objav kyslíka v galaxii JADES-GS-z14-0 je ďalším dôkazom, že galaxie rástli a vyvíjali sa oveľa rýchlejšie, než sa predpokladalo. Tento fakt nás núti prehodnotiť doterajšie predstavy o evolúcii vesmíru a hľadať odpovede na nové otázky:

Ako dokázali galaxie tak rýchlo rásť? Aké procesy stáli za takým skorým výskytom kyslíka?

Vedci sa teraz sústredia na ďalšie pozorovania a analýzy, ktoré by mohli pomôcť rozlúštiť túto vesmírnu záhadu. Jedno je však isté – vesmír je oveľa dynamickejší a nepredvídateľnejší, než sme si kedy mysleli.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Veda a technológie