Talianska vláda sa bude snažiť presadiť, aby bola do obranných výdavkov zaradená aj dlhodobo plánovaná výstavba mosta z talianskej pevniny na ostrov Sicília. Náklady na stavbu by sa tak mohli zarátať do záväzku minúť na obranné výdavky ročne päť percent HDP, na čom sa lídri členských štátov NATO dohodli na minulotýždňovom summite v holandskom Haagu. TASR o tom píše podľa pondelňajšieho článku portálu Politico.
Výstavbu mosta cez Messinský prieliv presadzujú minister dopravy Matteo Salvini a minister zahraničných vecí Antonio Tajani. Most by mal podľa nich okrem ekonomickej aj vysokú strategickú hodnotu. Jeho cena sa odhaduje na 13,5 miliardy eur a po dokončení by bol najdlhším visutým mostom na svete.
Vláda v Ríme v dokumente zverejnenom v apríli uviedla, že „most cez Messinský prieliv má strategický význam pre národnú a medzinárodnú bezpečnosť, a to do takej miery, že bude zohrávať kľúčovú úlohu v oblasti obrany a bezpečnosti a uľahčí pohyb talianskych ozbrojených síl a spojencov v NATO“.
Politico pripomína, že z piatich percent celkových výdavkov do obrany môžu členské štáty minúť 1,5 percenta na iné projekty spojené s obranou vrátane infraštruktúry. Predstaviteľ talianskeho ministerstva financií pre portál povedal, že označenie mosta za vojenský projekt by mohlo pomôcť prekonať aj ekonomické a strategické bariéry, ktoré v minulosti jeho výstavbe bránili.
Podľa Politica je však otázne, či predstavitelia v NATO schvália most ako vojenský výdavok. Messinský prieliv leží oficiálne mimo jediného vojenského koridoru NATO v Taliansku, ktorý sa začína v prístavoch v regióne Apúlia na päte Apeninského polostrova, prechádza cez Jadran do Albánska a pokračuje do Severného Macedónska a Bulharska.
Nápad talianskej vlády zároveň kritizuje opozícia. „Je to výsmech občanom a záväzkom prijatým v NATO. Pochybujem, že tento blaf vlády bude akceptovaný,“ povedal Giuseppe Antoci, poslanec Európskeho parlamentu z ľavicovo-populistického Hnutia piatich hviezd. Opozícia kritizuje aj to, že most by prepojil dva najchudobnejšie regióny Talianska, ktorým by viac prospeli investície do už existujúcich cestných spojení.
Máme sa nimi inšpirovať?
Slovenský prezident Peter Pellegrini uviedol, že víta stanovenie cieľa na rok 2035 pre zvýšenie obranných výdavkov na 5 % HDP. Potešilo ho najmä to, že štáty nemusia každoročne zvyšovať rozpočet o pevne dané sumy, ale majú možnosť prispôsobiť sa svojim možnostiam, píšu Topky.
Podľa neho si každá krajina môže zvoliť vlastný prístup. Buď sa najprv sústredí na obranné systémy, alebo zainvestuje do budovania infraštruktúry a zvýšenia odolnosti štátu. Ako pripomenul, Európa by sa mala viac angažovať v zabezpečovaní vlastnej obrany a stať sa rovnocennejším partnerom v rámci aliancie. Zároveň však upozornil, že tlak na vyššie zbrojné výdavky môže viesť k tomu, že ceny vojenskej techniky ešte viac porastú.
Eštok na zbrane míňať nechce
Na výdavky na obranu zareagoval aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD), ktorý sa netají výhradami. Na nedávnej tlačovej konferencii jasne povedal, že nechce, aby sa peniaze minuli na ďalšie zbrane. Podľa neho by mali ísť najmä do projektov, ktoré majú dvojité – teda aj civilné, aj vojenské – využitie.
„Ak sa už majú výdavky zvyšovať, tak nech sa investujú do nemocníc, ciest, mostov alebo ochrany kľúčovej infraštruktúry,“ povedal s tým, že čisto vojenské nákupy, ako sú stíhačky či tanky, v tomto období nepovažuje za správnu cestu. Dodal tiež, že v tomto postoji má podporu aj od ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer-SD).
Na Sicílii budú trénovať pilotov pre americké stíhačky
Taliansky ostrov Sicília sa stane prvým miestom pre výcvik nových pilotov pre stíhacie lietadlá F-35 spoločnosti Lockheed Martin mimo územia Spojených štátov. Uviedol to taliansky minister obrany Guido Crosetto, píše TASR podľa správy agentúry ANSA. „Sicília bude prvým miestom mimo Spojených štátov, kde sa budú cvičiť piloti F-35,“ uviedol Crosetto na vojenskej základni Decimomannu neďaleko Cagliari na Sardínii. Nie je zatiaľ známe, kde presne bude výcvik prebiehať.
„Sme jedinou krajinou na svete, kde sa stíhačky F-35 montujú, a to v Cameri,“ pripomenul minister. Cameri je obec v provincii Novara neďaleko Milána v severnej časti Talianska. „Pretože budúcnosť sa nebuduje tak, že sa obmedzí len na obranu, ale tak, že sa obrana stane motorom sociálnych, hospodárskych a technologických inovácií. Toto je toho príkladom,“ dodal minister.