Prípad mal však aj trestnoprávnu rovinu
Polícia vyšetrovala, či zo strany Váhostavu nemohlo ísť o podvod alebo zavinený úpadok. Vypovedal aj oligarcha Juraj Široký, ktorý sa k Váhostavu dlho nepriznával. Polícia teraz tvrdí, že vtedajšieho vyšetrovateľa Romana Stahla dosadili Tibor Gašpar a Norbert Bödör. Cez Bernarda Slobodníka kontrolovali, ako postupuje, a v obálke dostal aj odmenu. „Treba dať aj chlapcom, ktorí na tom robia, aby to takto pokračovalo, aby to bolo bezproblémové, hlavne bez osôb Širokých,“znel citát z policajného uznesenia.
Kauza sa napokon skončila podmienkou pre generálneho riaditeľa Jána Kata. Vyšetrovanie inej stavebnej firmy – Doprastav bolo zastavené. „My sa zaoberáme aj tým, či tieto kauzy boli vyšetrené v poriadku. Ak nie, bude sa musieť vo veci opäť konať a rozhodnúť,“ povedal riaditeľ NAKA Ľubomír Daňko.
Technopol a nekonečný znalecký posudok
Z káuz z akcie Ezechiel je živý len prípad, ktorý sa týka spoločnosti Technopol Services. Ide o prevzatie firmy ľuďmi okolo Mariana Kočnera, kde sa roky čaká na znalecký posudok. „Vyrába sa už rekordných 7 rokov. Jednoducho sa má určiť hodnota majetku Technopolu, ako aj ďalšie veci,“vysvetľuje Zuzana Petková, riaditeľka nadácie Zastavme korupciu. Vyšetrovatelia si tu pomáhajú aj komunikáciou Mariana Kočnera a Norberta Bödöra z Threemy. Na konci sú zahraničné firmy, ktoré prišli o majetok, a so Slovenskom strácajú trpezlivosť. „Žalujú Slovensko o 42 miliónov eur kvôli nečinnosti orgánov činných v trestnom konaní. Ak uspejú, tieto peniaze zaplatíme my všetci,“ dodala.