Obyvatelia obcí pri Piešťanoch sa boja o svoje zdravie, investor chce v blízkosti domov vybudovať veterný park

Veterný park pri Drahovciach rozdeľuje obyvateľov
Veterný park pri Drahovciach rozdeľuje obyvateľov. Zdroj: Unsplash/Melanija Tacconi, Engin Akyurt, FB/Mery Vyskoč
Reklama

V katastri obce Drahovce neďaleko Piešťan sa plánuje vybudovanie rozsiahleho veterného parku, ktorý by mal slúžiť na výrobu elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Táto investícia však vyvoláva značné obavy medzi obyvateľmi okolitých dedín a miest, ktorí sa obávajú, že blízkosť veterných turbín môže negatívne ovplyvniť ich zdravie a celkovú kvalitu života. Veže s veternými turbínami majú stáť len niekoľko sto metrov od ich domovov, čo je pre mnohých ľudí dôvodom na vážne znepokojenie. Navyše, verejnosť i odborníci doteraz nemajú presné informácie o type a technických parametroch turbín, ktoré plánuje investor použiť.

Spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP) pripravuje projekt, v rámci ktorého by malo byť na území Drahoviec postavených sedem veterných turbín s celkovou investíciou takmer 80 miliónov eur. Problémom je, že tieto veterné veže budú situované iba niekoľko stoviek metrov od susednej obce, čo vyvoláva silný odpor miestnych obyvateľov a vedie k otázkam týkajúcim sa ich vplyvu na životné prostredie a zdravie ľudí. Informuje STVR.

Zdroj: Unsplash/American Public Power Association

Obavy obyvateľov sú pritom opodstatnené. Starosta obce Dubovany, Miroslav Michalčík, otvorene vyjadril, že život v týchto okolitých komunitách sa zásadne zmení a kvalita života občanov utrpí, čo môže mať ďalekosiahle dôsledky na ich každodenné fungovanie. Mnohí sa obávajú hlučnosti, vizuálneho narušenia krajiny či zdravotných rizík spojených s prevádzkou veterných turbín.

Už v minulosti sa obyvatelia dotknutých obcí snažili dať svoj nesúhlas na známosť prostredníctvom petície, ktorú podpísalo približne dvetisíc ľudí. Napriek tomu sa však ich výzvy stretli s ignoranciou zo strany miestneho zastupiteľstva, ktoré nereagovalo na ich obavy. Po dvoch rokoch sa tak projekt opäť dostáva do popredia, čo vyvoláva ďalšie napätie a frustráciu medzi miestnymi.

Redaktori spravodajstva Erik Adamson a Vlado Hulík venovali tejto téme pozornosť aj vo svojich reportážach. Starostka obce Veselé, Viera Šípková, poukázala na to, že v regióne sa už teraz nachádzajú rôzne zdroje environmentálneho zaťaženia.

„Do toho úzkeho priestoru, kde by mohla byť príroda, dáme vrtule. Máme tu atómovú elektráreň, ktorá sa bude rozširovať, mame tu skládku odpadu, mala by tu byť spaľovňa, tak my tu potrebujeme ešte vrtule,“ vyjadruje sa starostka Veselého Viera Šípková.

Podľa právneho zástupcu obce Veselé, Igora Ribára, je navyše otázne, či boli miestnym obyvateľom vôbec poskytnuté dostatočné a konkrétne informácie o tom, aký typ veterných turbín má investor v úmysle stavať.

Zdroj: Unsplash/Gonz DDL

Zatiaľ je známa len ich maximálna výška, ktorá by mala dosahovať až 200 metrov — čo predstavuje výrazne vyššiu stavbu než najvyššia obytná budova na Slovensku, ktorá je o viac než 30 metrov nižšia.

S podozrením sa v tejto súvislosti vyskytujú aj pochybnosti o tom, či budú dodržané všetky zákonné normy týkajúce sa minimálnych vzdialeností a dopadov na zdravie obyvateľov. Ondrej Šebesta, riaditeľ odboru korporátnej komunikácie SPP, uviedol, že v projekte sa uvažuje o turbínach s celkovou výškou do 200 metrov, z ktorých samotná veža môže dosahovať až 120 metrov a lopatky turbíny dĺžku maximálne 80 metrov.

„V projekte sa uvažuje s turbínami s maximálnou výškou 200 metrov. Z toho veža dosiahne maximálne 120 metrov a dĺžka lopatky bude mať maximálne 80 metrov,“ informuje Ondrej Šebesta, riaditeľ odboru korporátnej komunikácie SPP.

Napriek tomu však podľa právneho zástupcu ide o hypotetický návrh, nie o finálne technické riešenie, a preto existuje riziko, že sa nebudú rešpektovať zákonom stanovené limity.

Momentálne pokračuje proces posudzovania vplyvov na životné prostredie, tzv. EIA, ktorý má za úlohu komplexne zhodnotiť všetky možné varianty navrhovaného zámeru. Ministerstvo životného prostredia zdôrazňuje, že je v prvom rade na investorovi, aby počas verejných prerokovaní podal obyvateľom dostatočné a detailné informácie o projekte, ktorý plánuje realizovať.

Zdroj: Unsplash/Suzanne Dorst

Spoločnosť Enviconsult, ktorá vykonáva environmentálne posudzovanie pre Slovenský plynárenský priemysel, však na otázky televízie Slovenská televízia nereagovala. Konateľ firmy odkázal redaktorov na svojho kolegu, avšak rozhovor náhle ukončil, čo neprispelo k zvýšeniu transparentnosti celého projektu.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova