Pobrežie gréckych ostrovov Kréta a Santorini vo štvrtok zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 6,1, oznámil Americký geologický inštitút (USGS). Bezprostredne neboli hlásené žiadne zranenia ani škody.
Európske úrady však vydali varovanie pred cunami a turistov vyzvali, aby sa vzdialili od pobrežia, informuje The Independent.
Zobudili sa na otrasy
Zemetrasenie malo podľa USGS epicentrum 82 kilometrov severovýchodne od hlavného mesta Kréty, Iraklionu, v hĺbke 68 kilometrov.
Otrasy bolo výrazne cítiť na ostrovoch v celom Egejskom mori, vrátane častí Turecka a Izraela. Podľa gréckeho denníka To Proto Thema zemetrasenie cítili aj na polostrove Peloponéz, v oblasti Kyklad a dokonca až na Cypre. Vedúci gréckeho geodynamického inštitútu však uviedol, že sa už neočakávajú žiadne otrasy.
Zdroj: X/@DisastersAndI
Obyvatelia východnej Kréty na webovej stránke EMSC uviedli, že pociťovali otrasy, pričom niektorí uviedli, že sa zobudili na to, keď sa im začala triasť posteľ. Úrady ale nenariadili evakuáciu. Grécky hasičský zbor uviedol, že všetky sily sú na Kréte v stave vysokej pohotovosti, avšak dodal, že doteraz nedostal žiadne žiadosti o pomoc.
Úrady sa však obávajú ďalších otrasov. Starosta mesta Agios Nikolaos na Kréte, Manolis Menegakis, pre televíznu stanicu Mega TV povedal: „Sme ostražití.“

Seizmicky aktívna oblasť
Neboli hlásené žiadne bezprostredné škody ani zranenia. Štvrtkové zemetrasenie je druhým, ktoré zasiahlo Grécko v priebehu iba ôsmich dní, dodáva Mirror.
Minulý týždeň bolo zaznamenané zemetrasenie s magnitúdou 6,0 v blízkosti ostrova Kasos pri južnom pobreží krajiny. Cítili ho na Kréte, na ostrovoch v Egejskom mori a dosiahlo ho až do Izraela a Egypta. Neboli hlásené žiadne významné škody.
Grécky ostrov Kréta a jeho okolie sú už dlho známe ako jedna z najviac zemetrasných oblastí v Európe. V októbri 2021 otriaslo Krétou zemetrasenie s magnitúdou 6,3 len niekoľko týždňov po tom, čo ďalšie smrteľné otrasy zabili jednu osobu a zranili niekoľko ďalších.
Skoršie zemetrasenie, ku ktorému došlo v septembri 2021, zdevastovalo dediny v blízkosti Heraklionu, poškodilo stovky domov a vyhnalo z domovov desiatky rodín.
Grécko je jedným zo seizmicky najaktívnejších regiónov v Európe, ktorý sa nachádza pozdĺž zložitého zlomového rozhrania medzi africkou a euroázijskou tektonickou platňou.
Tisíce zemetrasení, s prevažne nízkymi magnitúdami, zaznamenali od konca januára medzi ostrovmi Santorini, Amorgos, Ios a Anafi v súostroví Kyklad juhovýchodne od gréckej pevniny.
Zatiaľ čo väčšina zemetrasení je mierna, silnejšie – ako napríklad smrteľné zemetrasenie z roku 2021, ktorého epicentrum sa tiež odohralo neďaleko Kréty – už v minulosti spôsobili škody.