Bývalý šéf Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský momentálne čelí na súde obžalobe v kauze Rozuzlenie. Za čias, kedy šéfoval tajnej službe, sa mal dopustiť viacerých trestných činov. Prokuratúra ho obvinila z brania úplatku, zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a z ohrozenia dôvernej skutočnosti. V relácii V tieni zločinu odmietol obvinenia z korupcie, vysvetlil, ako funguje SIS, a otvorene hovoril o vojne v polícii a svojom väzobnom stíhaní.
Pčolinský čelí obvineniu, že v lete 2020 prijal spolu s námestníkom SIS Borisom Benom úplatok 40-tisíc eur od právnika Zoroslava Kollára, ktorý mal byť sprostredkovaný skrz Ľudovíta Makóa. Pojednávanie v kauze odročili na 29. mája, pričom aktérov čakajú už iba záverečné reči. „Prekvapiť môžeme jedine súd. Dokazovanie je skončené, záverečné reči budú väčšinou za zatvorenými dverami,“ uviedol exšéf SIS. Dodal, že záverečné reči budú hodnotiť dôkazy a výpovede svedkov, ktoré už boli vykonané.
Ako sa človek stane záujmom SIS?
SIS má podľa zákona povinnosť chrániť hospodárske záujmy štátu. „Spravodajskí dôstojníci v teréne získajú informácie, ktoré zapadajú do zákonného rámca a operačných projektov. Ak sú dostatočne zaujímavé, rozpracovanie sa rozšíri, nasadzujú sa osobitné prostriedky a zisťujú sa ďalšie informácie,“ vysvetlil Pčolinský.
Podnety môžu vzniknúť aj na základe otvorených zdrojov, napríklad z tzv. Kočnerovej Threemy. V prípade Kollára existovali podnety ešte pred Pčolinského nástupom, no sám priznáva: „Bol som hnacím motorom.“ Nasadenie osobitných prostriedkov podlieha schváleniu riaditeľa SIS a v niektorých prípadoch aj súdu, ktorý je priebežne informovaný o zisteniach. „Manipulovať je tam ťažké,“ dodal.
Rozpory vo výpovediach
Kauza je postavená na rozpore medzi výpoveďami troch hlavných aktérov – Kollára, Makóa a Beňu. Kollár tvrdí, že si u Makóa nič neobjednal, neudelil mu mandát na vyjednávanie a peniaze poslal pod tlakom. „Nevie, čo s nimi Makó urobil. Nikdy nepovedal, že peniaze išli mne,“ povedal Pčolinský. Makó naopak tvrdí, že Kollár ho otravoval, že ho SIS sleduje, a ponúkal mu peniaze. Nikdy sa však nemali baviť o konkrétnej sume. „Kollár začal používať sledované číslo ešte pred mojím nástupom do SIS, čo vyvracia tvrdenia o účelovom sledovaní,“ zdôraznil.
Priebeh sledovania a úplatku
Podľa obžaloby mal byť úplatok za to, že SIS utlmí aktivity okolo Kollára. Pčolinský to však kategoricky odmieta: „Na Kollára bolo nasadených 37 príslušníkov SIS, využívali 32 áut. Sledovanie bežalo až do jeho zadržania, pri ktorom sme spolupracovali s NAKA. Spravodajské rozpracovanie sa stupňovalo, žiadne utlmovanie nebolo.“
Pčolinský tvrdí, že peniaze skončili u Borisa Beňu. „Beňa hovoril o dvoch balíkoch bankoviek, potom o štyroch. Kollár hovorí o troch. To sú rozpory, ktoré znemožňujú, aby sa skutok stal tak, ako je uvedený v obžalobe,“ vysvetlil. Forenzné skúmanie bankoviek ukázalo, že na nich sú stopy DNA iba Borisa Beňu, nie Pčolinského, Kollára ani Makóa.
Podľa Pčolinského sú v spise viaceré dokumenty týkajúce sa rozpracovania aj zhodenia telefónneho čísla, všetky podpísané Borisom Beňom. „Prečo by to Boris Beňa robil? Lebo on nie je normálny,“ povedal Pčolinský. Pripomenul, že ešte v decembri 2020 o Beňovi v televízii hovoril ako o slušnom človeku, no odvtedy sa situácia zmenila. Zároveň naznačil, že machinácie mali začať ešte v roku 2018, keď sa SIS začala zaujímať o tzv. skupinu takáčovcov.
Dôsledky pre políciu
SIS sa začala venovať ďalšej kriminálne zainteresovanej osobe, ktorá spôsobovala štátu veľké ekonomické škody. „Na tú osobu boli nasadené informačno-technické prostriedky so súhlasom súdu. Okrem ekonomiky nám začali vychádzať iné veci – stretával sa s príslušníkmi SIS, polície, ovplyvňoval svedkov,“ opísal Pčolinský. Informácie posunuli ústavným činiteľom a žiadali, aby sa situácia riešila. Podľa neho polícia reagovala zriadením tímu Oblúk, čo označil za „nekonečnú tuposť“. Tím, ktorý neskôr rozpustil vtedajší policajný prezident Štefan Hamran, obvinil vyšetrovateľa Jána Čurillu a spol.
Pčolinský bol obvinený aj v kauze Rozuzlenie, ktorá mala byť rozuzlením vojny v polícii. „Sedel som v kolúznej väzbe v Leopoldove, keď sa oni (čurillovci, pozn. red.) zatvárali. Z väzby sa skupina neriadi,“ povedal. Obvinenia boli zrušené. „Celé uznesenie v kauze Rozuzlenie aj tlačovka, ktorá tomu predchádzala, bolo defilé tuposti,“ dodal.
Dôvera v inštitúcie
Pčolinský tvrdí, že SIS má dobré meno medzi zahraničnými partnermi. „Problém vidím v tom, ako pristupujú ústavní činitelia a politici k službe. Médiá tomu nerozumejú, ich prístup je úbohý,“ povedal. „Verím SIS viac ako prokurátorom z ÚŠP alebo funkcionárom NAKA z toho času. Rozdiely sú priepastné,“ dodal.
O špekuláciách, že mu pomáhali politické kontakty, Pčolinský povedal: „Maroša Žilinku som nevolil, nebol som poslancom. Prihováral som sa za Daniela Lipšica na špeciálneho prokurátora. Ani jedného som nevolil. Myslel som si, že boli najlepší kandidáti na tie dva posty, ktoré boli vtedy uvoľnené.“
Čo bude po rozsudku?
Záverečné reči sa očakávajú koncom mája, rozsudok v júni. „Ak to dobre dopadne, tak či tak sa odvolá prokurátor a skončí to na najvyššom súde. Ak by to nedopadlo podľa mojich predstáv, odvolám sa ja, alebo obaja. Táto vec mi blokuje život. Nemá zmysel púšťať sa do väčších vecí, keď neviete, či budete na slobode,“ uviedol Pčolinský. Na otázku, či by zvážil opätovné zastávanie funkcie, má jasný názor: „Na funkciu by som si trúfol, ale nemám žiadnu ambíciu.“ Uviedol, že musí byť pripravený aj na nepriaznivý výsledok. „Kúpite si diétnu salámu, paprikovú nátierku, rožok a skúšate na tom fungovať, ako som fungoval v Leopoldove,“ uzavrel.
Rozhovor s Vladimírom Pčolinským odkryl zákulisie jeho kauzy, rozpory vo výpovediach svedkov, fungovanie SIS a pohľad na vojnu v polícii. Rozhodnutie súdu môže padnúť v najbližších týždňoch. Ďalší termín pojednávania súdu je vytýčený na 29. mája.
Sledujte reláciu V tieni zločinu s bývalým šéfom SIS Vladimírom Pčolinským