Očarujúce slovenské zákutia: 8 tipov na najlepšiu JARNÚ turistiku

Slovensko
Zdroj: Unsplash
Reklama

Keď sa zima pomaly vytráca, slnečné lúče silnejú a dni sa predlžujú, slovenská krajina sa prebúdza do nového života. Jar je ideálnym obdobím pre nadšencov turistiky, ktorí túžia objaviť jedinečnú krásu slovenských hôr, dolín a prírodných zákutí bez letných davov. Prinášame vám prehľad najkrajších lokalít, kde môžete naplno vychutnať jarné prebúdzanie prírody.

Slovenský raj

Slovenský raj v jarnom období očarí turistov nielen svojimi tiesňavami a rebríkmi, ale aj silou topiacich sa vôd, ktoré napĺňajú miestne potoky a umocňujú zážitok z vodopádov. Rokliny ako Suchá Belá, Prielom Hornádu či znovu sprístupnený Kyseľ patria medzi najobľúbenejšie trasy.

Na jar si dajte pozor na vlhké a klzké chodníky – pevná obuv s dobrou protišmykovou podrážkou je nevyhnutnosťou. Ak preferujete pokojnejšie túry, vyhnite sa víkendovým termínom alebo preskúmajte menej známe rokliny ako Piecky či Sokolia dolina, ktoré ponúkajú rovnako fascinujúce prírodné scenérie.

Malá Fatra

Malá Fatra je známa svojimi dramatickými tiesňavami, vodopádmi a bohatou biodiverzitou. Jánošíkove diery, systém kaňonov a tiesňav s rebríkmi a mostíkmi, sú na jar obzvlášť pôsobivé vďaka zintenzívnenému prietoku vody z topiaceho sa snehu.

Z Vrátnej doliny vedú značené chodníky na hlavný hrebeň, kde vás odmenia panoramatické výhľady na Malú Fatru a jej okolie. Nezabudnite si overiť aktuálny stav chodníkov, keďže v jarných mesiacoch môžu byť vyššie polohy ešte pokryté snehom. Podniknúť môžete aj menej náročnú túru na Veľký Rozsutec alebo navštíviť Šútovský vodopád, ktorý je na jar mimoriadne mohutný.

Pieniny

Na severovýchode Slovenska sa nachádzajú malebné Pieniny, ktoré predstavujú ideálnu destináciu pre pokojnejšiu jarnú turistiku. Dominantou oblasti je prielom rieky Dunajec s možnosťou splavu na tradičných pltiach, čo je jedinečný spôsob, ako si vychutnať prebúdzajúcu sa prírodu.

Obľúbená je aj vyhliadková trasa Lesnica – Červený Kláštor, ktorá vedie popri Dunajci, alebo výstup na Tri koruny na poľskej strane Pienin. V jarnom období môžete v tejto oblasti obdivovať unikátnu flóru vrátane vzácnych druhov, ktoré práve začínajú kvitnúť.

Vysoké Tatry

Aj keď vo vyšších polohách Vysokých Tatier zostáva sneh dlhšie, nižšie položené turistické trasy už v jarných mesiacoch ponúkajú očarujúce výhľady na prebúdzajúcu sa prírodu. Ideálne sú prechádzky okolo tatranských plies – najmä Štrbské a Popradské pleso sú dostupné aj pre menej zdatných turistov.

Pre tých, ktorí si netrúfajú na náročnejšie vysokohorské trasy, existuje množstvo náučných chodníkov s výhľadmi na tatranské štíty. Vždy si však preverte aktuálne podmienky a rešpektujte prípadné uzávery turistických chodníkov kvôli lavínovému nebezpečenstvu.

Nízke Tatry

Nízke Tatry ponúkajú na jar kombináciu ešte zasneženého hlavného hrebeňa a už zelených dolín. Demänovská dolina je výborným východiskovým bodom pre túry rôznej náročnosti, vrátane výstupu na Chopok.

Menej známe, no rovnako pôsobivé sú doliny v okolí Slovenskej Ľupče alebo Jasenskej doliny. V jarnom období vás tu okrem postupne sa prebúdzajúcej prírody potešia aj menšie davy turistov v porovnaní s letnou sezónou.

Malé Karpaty

Malé Karpaty predstavujú ideálnu voľbu pre obyvateľov západného Slovenska alebo návštevníkov Bratislavy. Oblasť sa na jar pokrýva svieža zeleňou a prvými jarnými kvetmi. Populárna je najmä túra k zrúcanine hradu Pajštún, ktorá sa nachádza neďaleko Stupavy a ponúka nádherné výhľady na okolitú krajinu.

Pre tých, ktorí hľadajú menej frekventované trasy, sú vhodné chodníky smerujúce na Devínsku Kobylu alebo do oblasti Plaveckého hradu. Milovníci prírody ocenia aj prechádzku Svätým Jurom na Biely kríž, kde môžu obdivovať vinohrady a okolité lesy.

Strážovské vrchy

Tento menej známy, no mimoriadne pôvabný horský celok láka na jar svojimi vápencovými skalami, bohatou flórou a historickými pamiatkami. Vyhľadávaným cieľom je zrúcanina Považského hradu s úchvatnými výhľadmi na Považie.

V oblasti Strážovských vrchov môžete navštíviť aj Súľovské skaly s charakteristickými skalnými útvarmi a Manínsku tiesňavu – najužší kaňon na Slovensku. Jarné obdobie je v tejto oblasti obzvlášť pôsobivé vďaka rozkvitajúcim  lúkam a pomerne nízkej návštevnosti.

Slovenský kras

Na juhu východného Slovenska, v košickom kraji,  sa nachádza unikátny Slovenský kras s rozsiahlymi jaskyňami a planiny s typickým krasovým reliéfom. Na jar sú tu ideálne podmienky na túry po planinách, ako sú Plešivecká, Silická alebo Zádielska planina.

Mimoriadne pôsobivým miestom je Zádielska tiesňava, vytvorila ju v strednotriasových vápencoch riečka Blatnica (syn. Blatný potok). V jarnom období môžete v tejto oblasti obdivovať vzácne druhy rastlín vrátane orchideí, ktoré práve začínajú kvitnúť.

Odporúčania pre jarnú turistiku

  • Vždy si overte aktuálny stav turistických chodníkov a počasie pred plánovanou túrou
  • Majte so sebou vrstvené oblečenie – jarné počasie na horách môže byť nevyspytateľné
  • Nezabudnite na kvalitné nepremokavé topánky s dobrou protišmykovou podrážkou
  • Rešpektujte prípadné sezónne uzávery chodníkov, najmä v chránených územiach
  • V jarnom období si dajte pozor na padajúce konáre a popadané stromy po zimných mesiacoch
  • Majte v batožine základnú lekárničku, dostatok vody a jedla

Jar je na slovenských horách obdobím obnovy, keď príroda ponúka nevšedné zážitky v podobe zurčiacich potokov, rozkvitajúcich lúk a čerstvého vzduchu. Vyrazte na túru skôr, než letné horúčavy a davy turistov zmenia atmosféru týchto jedinečných miest.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac