fbpx

Oceňovaná poľská režisérka a scenáristka Agnieszka Hollandová dnes oslavuje 75 rokov

Zdroj: WIKIMEDIA/Malwina Toczek

V jej filmoch stvárnili hlavné postavy svetoznámi herci ako Leonardo DiCaprio, Ed Harris či Christopher Lambert. Ako režisérka debutovala v roku 1978 filmom Provinční herci, ktorý patrí k základným dielam poľského umeleckého prúdu Kino morálneho nepokoja. Nedávno čelila ostrej kritike a útokom za film Hranica (2023).

Dnes (28. novembra) bude mať oceňovaná a rešpektovaná poľská režisérka Agnieszka Hollandová 75 rokov.

Narodila sa 28. novembra 1948 vo Varšave. V rokoch 1966 – 1971 študovala filmovú réžiu na pražskej Filmovej a televíznej fakulte Akadémii múzických umení (FAMU). Kariéru filmovej režisérky začala ako asistentka známych poľských filmových tvorcov Krzysztofa Zanussiho a Andrzeja Wajdu.

V roku 1978 debutovala filmom Provinční herci, v ktorom zobrazila zložité vzťahy v zákulisí divadla v malom meste. Film mnohí chápali aj ako metaforu na vtedajšiu politickú situáciu v Poľsku. Svojim debutom sa zaradila medzi filmových tvorcov, ktorí patrili k prúdu známemu ako Kino morálneho nepokoja.

Film získal Medzinárodnú cenu poroty v roku 1980 na filmovom festivale v Cannes. Pred svojou emigráciou do Francúzka nakrútila v Poľsku ešte dva filmy Horúčka (1980) a Osamelá žena (1981).

Prvú nomináciu na Oscara v kategórii Najlepší zahraničný film dosiahla za film Bittere Ernte (1985) o osudoch židovských žien počas druhej svetovej vojny. Americkí herci Christopher Lambert a Ed Harris stvárnili hlavné postavy v dráme Ako zabiť kňaza (1988), v ktorej Hollandová spracovala skutočný prípad katolíckeho kňaza Jerzyho Popieluszka.

V roku 1991 sa predstavila filmom Európa, Európa nakrúteným podľa životopisu Solomona Perela, židovského mladíka, ktorý skončí v Hitlerjugend. Hollandovej film ocenili Zlatým glóbusom a nominovali ho aj na Oscara.

Po filmoch Oliviére, Oliviére (1992) a Tajomná záhrada (1993) nakrútila snímku Úplné zatmenie (1995), v ktorej mladého francúzskeho básnika Rimbauda stvárnil americký herec Leonardo DiCaprio. Hollywoodska herečka Jennifer Jason Leighová si zasa zahrala vo filme Washingtonovo námestie (1997). Vo filmoch Tretí zázrak (1999) a V tieni Beethovena (2002) sa opäť v hlavných úlohách predviedol Ed Harris.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie