Od aristokratky k módnej rebelke: Ako Schiaparelli obliekla HUMOR do svetra a prevrátila ODVETVIE MÓDY?

Elsa Schiaparelli
Na snímke návrhárka Elsa Schiaparelli a jej módne kúsky. Zdroj: X/Lakyn Thee Stylist, X /𝐝𝐞𝐧𝐢𝐬𝐚, X /marisa, koláž: istream
Reklama

Jej klientkami boli hollywoodske hviezdy ako Marlene Dietrich či Mae West, no aj ženy z vysokých kruhov, ktoré túžili po niečom neopozeranom.

Do svojej tvorby vniesla humor a vtip a nikdy nebrala seba ani svoje remeslo príliš vážne. Navrhla napríklad plavky z vydriej kožušiny, ktoré sa predali za 395 dolárov (približne 364 eur), alebo podivne vyzerajúci klobúk, o ktorom povedala, že ju k nemu inšpirovala jahňacie kotleta. „Rada sa bavím. Keby som to nerobila, zomrela by som,“ vyhlásila.

Elsa experimentovala aj s látkami z umelých vlákien (ostatní v tom čase šili z hodvábu a kožušín), s akrylom, viskózou, celofánom, používala na oblečenie prvé zipsy a odvážne pracovala s farbami.

Ako prvá zvolila nápadne ostrý odtieň ružovej, tzv. shocking pink, ľadovo modrú, slnečnú žltú alebo farbu vlčích makov. Shocking bol aj názov jej prvého parfumu, ktorého fľaštička s Dalího kvetmi predstavovala krajčírsku figurínu herečky Mae West, ktorá patrila medzi Elsiných stálych zákazníkov.

Zabudnutie a znovuzrodenie legendy

Po druhej svetovej vojne sa vkus verejnosti obrátil smerom k striedmosti a Schiaparelliin nápaditý štýl upadol do nemilosti. V roku 1954 zatvorila ateliér. No myšlienka, ktorú zasiala, nezanikla.

Po vojne sa vrátila do mesta nad Seinou, znovu otvorila svoj salón, ale nedokázala nadviazať na predchádzajúci úspech. Na parížskej módnej scéne sa objavili nápady nových návrhárov, ako boli Christian Dior, Yves Saint Laurent, Hubert de Givenchy alebo Pierre Cardin, ktorým nedokázala a už ani nechcela konkurovať.

V roku 1954 definitívne uzavrela zadlženú firmu. Stala sa konzultantkou pre spoločnosti s licenciou na výrobu pančúch, parfumov, šatiek a ďalších produktov pod jej menom a písala spomienky s názvom Shocking Life.

Svoj pokojný dôchodok potom trávila medzi bytom na Rue de Berri a domom v Tunisku. Zomrela vo spánku 13. novembra 1973 v Paríži. Bola pochovaná v ázijskom rúchu pripomínajúcom rubáš jasne ružovej farby na cintoríne Saint-Eloi v dedine Frucourt v severnom Francúzsku.

V 21. storočí ju módny svet opäť objavil. Značku Schiaparelli oživili noví dizajnéri, ktorí s rešpektom pracujú s jej dedičstvom, iróniou, surrealizmom a výtvarným nadsadením.

A práve sveter s iluzívnou mašľou sa dnes považuje za jeden z historických míľnikov módy.

Odvážna, nápaditá a nezabudnuteľná

Elsa Schiaparelli nebola len návrhárka. Bola priekopníčka, ktorá svetu dokázala, že móda nie je len o kráse, ale aj o hravosti, prekvapení a intelektuálnom odkaze. Jej výtvory boli výzvou konvenciám. A túto výzvu prijali ženy, ktoré sa nebáli byť iné.

Jej odkaz je večný. V každom modeli, ktorý nesie jej meno, cítiť duch umenia, odvahy a výnimočnosti.

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Kultúra a showbiznis