fbpx

Od nedele platí nový grafikon. Polepší si Bratislava, Humenné aj Košice, viaceré mestá dostanú nové zastávky

Reklama
Zdroj: FOTO TASR/Milan Kapusta

Od nedele 10. decembra začnú na celom Slovensku platiť nové cestovné poriadky verejnej osobnej dopravy. S príchodom nového grafikonu sa cestujúci dočkajú posilnenia spojov na vybraných trasách. Naopak, niektoré spoje budú zrušené.

Dominik Drevický z odboru komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) informoval, že cestujúci môžu očakávať rýchlejšie vlakové spojenie medzi Košicami a Viedňou či dvojnásobný počet vlakov na Kysuciach, píše portál Teraz.sk.

Podľa generálneho riaditeľa ZSSK Romana Koreňa v novom cestovnom poriadku zohľadnili pripomienky samospráv aj požiadavky cestujúcich. V ústrety vyšli napríklad študentom na východe Slovenska, ktorí od nedele nebudú musieť prestupovať na ceste zo školy domov. Pokiaľ sa nájdu prostriedky na spustenie všetkých pripravených liniek, znamená to, že v budúcom roku bude vypravených historicky najviac vlakov.

Ako píše portál Aktuality.sk nový cestovný poriadok prinesie zrýchlenie linky z Viedne do Košíc a naspäť. Cesta vlakom IC 44 z Košíc do Viedne sa skráti o 32 minút. Vlakom IC 45 sa cesta skráti o 46 minút. ZSSK informuje, že spoje nebudú zastavovať v hlavnej stanici Bratislava. V hlavnom meste zastavia iba v staniciach Bratislava-Petržalka, Bratislava-Nové Mesto a Bratislava predmestie.

Polepší si Humenné, Bratislava aj Kysuce

Grafikon prinesie zlepšenie cestovania pre obyvateľov Humenného, pretože v Košiciach budú mať prípoje do Bratislavy na expresné a IC spoje. Prípoje budú aj v opačnom smere. Cestujúci budú mať z regionálnych expresov na IC vlaky približne 30 minút. IC vlaky zastavia v Kysaku, Spišskej Novej Vsi, Poprade-Tatrách, Liptovskom Mikuláši, Žiline, Trnave a v novej zastávke Bratislava Vinohrady.

Štátny dopravca oznámil, že posilnená bude aj linka Bratislava – Rajka, a to o 12 vlakov. Od decembra ich bude denne jazdiť až 22. V špičke pracovných dní budú vlaky medzi Petržalkou a Rajkou jazdiť každú hodinu, informuje portál Teraz.sk.

Koniec výluky na trati Trnovec nad Váhom – Nové Zámky prinesie jazda regionálnych expresov medzi Bratislavou a Novými Zámkami skrátenie cesty o deväť minút.

ZSSK vráti priame osobné vlaky na trati Skalité – Žilina. Ich trasa sa taktiež predĺži až do Liptovského Mikuláša či Martina. V dopravnej špičke budú vlaky jazdiť v pravidelnom intervale každých 30 minút, mimo nej každú hodinu, píše portál Startitup.sk.

Zlepšia sa tiež prestupy

Zmena nastane na trati Bratislava – Žilina – Košice. Cestujúci budú mať od 9 do 21 minút viac času na prestup smerom na Zvolen. ZSSK pripravuje nové spoje aj v prípade dlhodobej uzávierks na diaľnici D1 v úseku Senec – Bratislava, ktorá bude súvisieť s výstavbou diaľničnej križovatky D1/D4.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie