Od pomoci k biznisu. Krajiny v kríze PODPISUJÚ lukratívne ZMLUVY s lobistami blízkymi Trumpovi

Zdroj: Canva, TASR
Reklama

Americká agentúra pre medzinárodný rozvoj (USAID) oficiálne ukončila činnosť minulý týždeň po jej systematickom rozklade zo strany prezidenta Trumpa. Podľa odborníkov môže tento krok viesť k viac ako 14 miliónom zbytočných úmrtí v priebehu nasledujúcich piatich rokov. 

V čase, keď sa globálne humanitárne toky z USA pretrhli, krajiny ako Somálsko, Haiti, Jemen či Pakistan začali zatvárať lukratívne zmluvy s lobistickými firmami, ktoré majú úzke väzby na Donalda Trumpa. Hodnota kontraktov, ktoré boli podpísané v priebehu šiestich mesiacov od novembrových amerických volieb, presiahla 17 miliónov dolárov. Všetky tieto štáty patrili medzi najväčších príjemcov pomoci od USAID. Informuje o tom portál The Guardian.

Nerasty výmenou za pomoc

Niektoré vlády začali ponúkať prístup k strategickým surovinám, ako je lítium, kobalt či koltán, výmenou za vojenskú alebo humanitárnu podporu. Demokratická republika Kongo (DRK), ktorá roky trpí konfliktami kvôli svojmu bohatstvu na nerasty, sa chystá uzavrieť dohodu s USA, ktorá americkým firmám zabezpečí prístup k týmto kritickým surovinám. Na oplátku by mala získať pomoc v boji proti rebelom podporovaným Rwandou.

DRK, ktorá bola kedysi medzi desiatimi najväčšími príjemcami americkej rozvojovej pomoci, podpísala zmluvy v hodnote 1,2 milióna dolárov s firmou Ballard Partners. Jej majiteľ Brian Ballard je dlhoročným podporovateľom a lobistom Donalda Trumpa a patril medzi hlavných donorov jeho kampane.

Trump, NATO, irán, jadrový program
Na snímke americký prezident Donald Trump reční počas svojho prejavu na summite NATO v holandskom Haagu 25. júna 2025. Trump v stredu v Haagu vyhlásil, že Spojené štáty budú na budúci týždeň viesť s Iránom rokovania, z ktorých by mohla vzísť dohoda o iránskom jadrovom programe. Zdroj: TASR/AP

Prepojenie na Trumpovu administratívu

Podobné dohody podpísali aj iné štáty – napríklad Somálsko a Jemen, ktoré uzavreli kontrakty s firmou BGR Government Affairs v hodnote 550-tisíc a 372-tisíc dolárov. Táto firma má taktiež prepojenie na Donalda Trumpa – jej bývalý partner Sean Duffy je v súčasnosti Trumpovým ministrom dopravy.

Pakistan, ktorý zápasí s chudobou, ale má rozsiahle zásoby nerastov, podpísal dve zmluvy s lobistami napojenými na Trumpa v celkovej hodnote 450-tisíc dolárov mesačne. Medzi osobami zapojenými do dohôd je aj Keith Schiller – Trumpov bývalý osobný strážca a dôverník.

Strategické výmeny

Niektoré štáty idú ešte ďalej a okrem nerastov ponúkajú aj prístup k prístavom či vojenským základniam. Priority sú zrejmé – Trumpova administratíva sa sústreďuje na zabezpečenie prístupu k vzácnym zemiam a ďalším kritickým minerálom, pričom v ich dodávaní aktuálne dominuje Čína.

„Sme svedkami dramatického škrtania pomoci v kombinácii s otvorenou snahou získať prístup k strategickým nerastom. Administratíva je ochotná uzatvárať dohody výmenou za pomoc alebo vojenskú podporu,“ varuje Emily Stewart, vedúca politiky pre tranzitné minerály v organizácii Global Witness.

Americký minister obchodu Howard Lutnick drží tabuľu s výškou tzv. recipročných ciel, ktorú oznámil americký prezident Donald Trump v Ružovej záhrade Bieleho domu vo Washingtone v stredu 2. apríla 2025. Nové clá začnú platiť 5. a 9. apríla. S odvolaním sa na Biely dom o tom informovala agentúra AFP, píše TASR. Biely dom novinárom oznámil, že „základná“ desaťpercentná sadzba sa začne uplatňovať 5. apríla o 12.01 h miestneho času (05.01 h SELČ), zatiaľ čo vyššie sadzby budú platiť od 9. apríla o 12.01 h miestneho času. Zdroj: TASR/AP

Riziko zneužitia

Stewart upozorňuje, že slabé a chudobné krajiny sú v tejto situácii čoraz zraniteľnejšie voči vykorisťovaniu: „Obchodovanie sa stáva zúfalejším a pre nízkopríjmové krajiny menej výhodným.“

Hoci „otáčajúce sa dvere“ medzi vládami a lobistami nie sú vo Washingtone ničím novým, organizácia Global Witness upozorňuje, že nový trend je nebezpečný najmä preto, že pomoc sa nahrádza obchodnými dohodami bez jasných pravidiel.

„Obchodovanie musí byť transparentné a férové. Je životne dôležité pochopiť, akú úlohu zohráva medzinárodná pomoc pri budovaní bezpečnejšieho sveta pre všetkých – a že pomoc by si mala zachovať svoju vlastnú, nezameniteľnú úlohu, oddelenú od obchodovania,“ uzatvára Stewart.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia