Jeden z najznámejších prípadov hovorí o staršom mužovi, ktorý sa pošmykol pred vlastným domom a utrpel smrteľné zranenia. V inom prípade spadol chlapec na cestu, kde ho zrazilo auto – osudová nehoda spôsobená jedinou šupkou.
Banán ako dôvod na smrteľný zásah
Smrť Jarrella Garrisa ukazuje, ako banálny čin môže mať fatálne následky. Garris bol podozrivý z toho, že zjedol banán a hrozno v obchode bez zaplatenia. Keď sa pokúsil vyhnúť zatknutiu, vznikol konflikt, ktorý vyústil do jeho postrelenia a následnej smrti.
Prípad vzbudil pozornosť a spustil diskusiu o primeranosti policajného zásahu, rasových predsudkoch a dôstojnosti ľudí v zraniteľných situáciách.
Choroba, ktorá takmer zničila celý priemysel
Panamská choroba, ktorá sa objavila v 50. rokoch 20. storočia, postihla rozsiahle oblasti banánových plantáží. Huba v pôde zlikvidovala dovtedy dominujúcu odrodu Gros Michel. Výsledkom bolo hľadanie odolnejšej alternatívy, ktorú našli v odrode Cavendish.
No aj táto odroda čelí hrozbe – nový kmeň TR4, ktorý sa objavil v Ázii a neskôr aj v Kolumbii, opäť ohrozuje celosvetový trh s banánmi. Poľnohospodári tak musia hľadať nové cesty, ako ochrániť úrodu pred ďalšou katastrofou.
Tragédia na ceste: Kamión plný banánov
Skutočný príbeh, ktorý inšpiroval pieseň „30 000 Pounds of Bananas“, sa odohral v roku 1965. Šofér Eugene Sesky viedol kamión s obrovským nákladom banánov do mesta Scranton, keď počas zjazdu z kopca stratil kontrolu nad vozidlom. Kamión sa rútil nebezpečnou rýchlosťou, narazil do niekoľkých áut a domov, pričom jeho vodič zahynul a ďalších pätnásť ľudí sa zranilo.

Seskyho považujú za hrdinu, pretože sa počas katastrofy snažil vyhnúť ešte väčšiemu množstvu obetí.
Banány sú často synonymom zdravého životného štýlu, no ich história a súčasnosť ukazujú, že aj najnevinnejšie pôsobiace potraviny môžu niesť so sebou temnú minulosť. Či už ide o zneužitie v období otroctva, rasistické útoky, smrteľné nehody alebo pracovné tragédie, za týmto žltým ovocím sa skrýva omnoho viac, než by sa na prvý pohľad zdalo.