Ministerstvo zdravotníctva chce zaviesť jednotné pravidlá na organizované skríningy – preventívne vyšetrenia na rakovinu. Do medzirezortného pripomienkového konania predložilo návrh vyhlášky, ktorá upraví podrobnosti o pozývaní poistencov, intervaloch a typoch testov pre rakovinu hrubého čreva a konečníka, krčka maternice, prsníka, prostaty a pľúc. Väčšina zmien by mala mať účinnosť od 1. septembra.
Pozývanie poistencov by malo byť po novom jednotné – prvýkrát budú oslovení v mesiaci svojho narodenia a ďalšie pozvánky dostanú podľa termínu absolvovaného vyšetrenia.
Vyhláška zároveň stanovuje požiadavky na vykazovanie výkonov a kódovanie diagnóz pre účely sledovania efektivity skríningových programov.
Vyhláškou reaguje ministerstvo na odporúčanie Rady Európskej únie z roku 2022, ktoré posilňuje prevenciu rakoviny. Upraviť sa majú najmä kritériá na výber cieľovej populácie oprávnenej na skríning, metodika pozývania, druhy testov a intervaly ich vykonávania.
Skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka
- bude pre ženy a mužov od 50 do 74 rokov, ktorí absolvujú test na okultné krvácanie každé dva roky alebo kolonoskopiu raz za desať rokov. Osoby so zvýšeným rizikom, napríklad s genetickou záťažou či zápalovým ochorením čriev, budú mať kolonoskopiu častejšie bez pevne stanoveného intervalu.
Skríning rakoviny krčka maternice
- pozývané budú ženy vo veku 23 až 65 rokov, raz za tri roky podstúpia cytologické vyšetrenie. Ženám po 35. roku sa bude robiť HPV test raz za päť rokov.
Mamografické vyšetrenia
- navrhujú sa rozšíriť na ženy vo veku od 45 do 74 rokov. Preventívna mamografia sa u nich bude vykonávať každé dva až tri roky podľa veku, ženy po prekonaní rakoviny prsníka ju absolvujú raz ročne.
Zdravotné prehliadky prostaty
- sa budú týkať mužov vo veku 50 až 69 rokov, pričom podľa hladiny špecifického antigénu (PSA) v krvi sa stanoví, ako často budú absolvovať kontrolné testy. Pri zvýšených hodnotách majú nasledovať ďalšie vyšetrenia vrátane magnetickej rezonancie a biopsie.
Skríning rakoviny pľúc
- navrhuje sa pre ženy a mužov od 50 rokov, ktorí fajčia alebo prestali fajčiť pred menej ako desiatimi rokmi a ktorí fajčili denne aspoň jeden balíček cigariet počas 15 rokov, prípadne majú zvýšené riziko pre vystavenie sa karcinogénu či kvôli výskytu v rodine. Vyšetrenie pomocou nízkodávkovej CT sa má opakovať raz za jeden až dva roky, pri niektorých rizikových skupinách každoročne.
Pre ženy od 45 rokov je od 1. júla dostupná mamografia prsníkov
Rakovinu prsníka má podľa Šaška približne 30.000 žien a každý rok pribúda viac ako 3200 prípadov. Takmer 900 žien na rakovinu prsníka zomiera. „Napriek tomu, že už dlhé roky vykonávame ultrazvuk prsníkov v rámci preventívnych prehliadok, tak úmrtnosť nám neklesá,“ skonštatoval Šaško. Efektívny mamografický skríning je podľa neho jediná metóda, ktorá preukázateľne znižuje úmrtnosť na rakovinu prsníka, a to do 40 percent.
Tvrdí, že rozhodnutie vychádza z odborných diskusií, je opreté o dáta a dôkazy. Ide aj o medzinárodné odporúčania. Slovensko bolo poslednou krajinou v Európe, kde sa ultrasonografické vyšetrenie prsníkov bežne robilo.
Minister zároveň nespochybňuje, že ultrazvuk prsníkov môže byť skvelý pri vyšetrení pacientky, ktorá má príznaky a spĺňa určité podmienky. Ako preventívna metóda však nedokáže zachytiť skoré štádiá rakoviny prsníka a je silne závislá od subjektívneho hodnotenia a vedie často aj k falošne pozitívnym výsledkom, uviedol.
Prevencia u žien do 45 rokov sa podľa šéfa rezortu bude robiť pravidelnou ročnou gynekologickou prehliadkou vrátane vyšetrenia prsníkov hmatom, ktoré vykoná lekár. „Ak vyhodnotí nález ako podozrivý, odošle ženu na ďalšie vyšetrenie ako sonografia, mamografia, magnetická rezonancia podľa veku či rizika,“ povedal.
V súčasnosti je na Slovensku 26 preverených skríningových mamografických pracovísk. Vyťažené sú na 50 percent, priblížil Šaško. Tvrdí, že bez väčších komplikácii zvládnu dvojnásobok pacientiek. Počet pracovísk chcú zvýšiť na 35. Zároveň budú zdravotné poisťovne do konca roka 2025 hradiť mamografiu v rámci preventívnych prehliadok na všetkých pracoviskách.
Klinický onkológ Stanislav Špánik v tejto súvislosti poukázal na to, že pri rakovine prsníkov je populácia so štandardným rizikom výskytu tejto choroby, a to u žien nad 45 rokov. „U žien pod 45 rokov je to veľmi zriedkavé. Tam práve spadajú ženy, ktoré majú zvýšené riziko. To znamená rodinná záťaž, že sa v priamej línii vyskytlo nádorové ochorenie, alebo majú genetickú chybu, ktorá prináša oveľa vyššie riziko vzniku nádoru prsníka,“ poznamenal.
Mamografický skríning by mal byť organizovaný, takže ženy by mali byť na vyšetrenie pozvané. „Mrzí ma, že mnohí nechápu, čo to skríning je, nechápu ako sa má vykonávať a naše ženy nemajú dobré informácie. Preto vzniká strach, obava, panika, že ich ideme o niečo obrať. Nie, práve im chceme ponúknuť to najlepšie, čo na svete je,“ uviedol onkológ. Šéf rezortu zároveň apeloval na samovyšetrovanie prsníkov u žien a na absolvovanie preventívnych prehliadok. Zachraňujú podľa neho životy.