fbpx

Odborníci odhaľujú: Najhoršia vec, ktorú môžete urobiť po uštipnutí komárom

Ilustračné foto. Zdroj: Pexels/Jimmy Chan, Towfiqu barbhuiya

Lekári pre Huffpost zdieľajú návyk, ktorý môže zhoršiť bodnutie hmyzom, a pridávajú tipy, ako zmierniť svrbenie.

Väčšina komárích štípancov zmizne do týždňa, pokiaľ sa o ne správne staráte.

Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) komár pri štípnutí vstrekuje do tela sliny prostredníctvom svojho proboscis, čo je drobná ihlovitá časť tela, ktorou nasáva krv. Tieto sliny obsahujú antikoagulant, ktorý zabezpečuje, že vaša krv bude naďalej prúdiť, aby sa hmyz mohol poriadne najesť a naklásť vajíčka. Toxíny v týchto slinách pravdepodobne spôsobujú, že štípance sú teplé a svrbivé.

Dr. Bobbi Pritt, riaditeľka Laboratória klinickej parazitológie v Mayo Clinic a hovorkyňa Americkej patológie, vysvetľuje, že vaše telo reaguje na tieto sliny imunitnou odpoveďou, pri ktorej sa uvoľňuje vlna histamínov a leukotriénov. Táto reakcia sa líši od človeka k človeku a od hmyzu k hmyzu, čo je dôvod, prečo niektorí ľudia zažívajú výrazné opuchy a bolesť, zatiaľ čo iní majú len mierne svrbivú hrčku.

Bez ohľadu na to, ako reagujete na komárie štípance, lekári sa zhodujú na jednej veci, ktorú by ste rozhodne nemali robiť: neškriabte ich.

Prečo by ste nemali škriabať štípance

Škriabanie štípancov môže byť lákavé, najmä keď sú neskutočne svrbivé, ale je lepšie sa tomu vyhnúť, varuje Pritt.

Na našej koži a tele žije mnoho rôznych druhov baktérií, ako sú Staphylococcus a Streptococcus, ktoré sú väčšinou neškodné. „Ak ale máte otvorenú ranu, napríklad ak sa intenzívne škriabete, môžete si do tejto malej rany zaniesť baktérie z pokožky a spôsobiť si infekciu,“ vysvetľuje Pritt.

Tieto infekcie, ako napríklad celulitída a impetigo, môžu spôsobiť začervenanie, opuch, pľuzgiere, citlivosť okolo štípanca, spolu s opuchnutými lymfatickými uzlinami a žltkastým výtokom. Liečba antibiotikami je účinná, ale v zriedkavých prípadoch môže infekcia viesť k vážnym komplikáciám, ako je sepsa alebo nekrotizujúca fasciitída.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie