Ani dva pokusy nestačili na otvorenie novej 34. schôdze Národnej rady v utorok ráno, na vyslovenie nedôvery ministrovi obrany Robertovi Kaliňákovi. Pri otváraní schôdze neboli poslanci dvakrát po sebe uznášaniaschopní, v sále sa prezentovalo iba 68 poslancov opozície, nie potrebná nadpolovičná väčšina. Na 33. schôdzi parlamentu, ktorá nasledovala hneď po tom, sa rokuje aj o legislatíve pre cielenú energo pomoc pre sociálne slabších.
Opozícia chce hlavu Kaliňáka za nepriznanú vilu
O návrhu na odvolanie Kaliňáka by sa malo znovu rokovať opäť v stredu (2. 4.), na kedy sa presunul začiatok tejto schôdze. Jeho odvolávanie iniciovali opoziční poslanci z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ.
Kaliňákov odchod žiadajú hlavne pre to, že neuviedol vlastníctvo vily v Chorvátsku v majetkovom priznaní. Ide o porušenie zákona. „Kaliňák do svojho majetkového priznania vedome neuviedol luxusnú vilu v hodnote asi dva milióny eur na exkluzívnom pozemku na chorvátskom pobreží, ktorú oficiálne vlastní jeho manželka. Ústavný zákon však takéto zatajovanie nepripúšťa,“ skonštatovali. Tvrdia, že pre krajinu a bezpečnosť je ohrozením „mať na čele ministerstva obrany človeka, ktorý porušuje zákon a koná takto necharakterne“.
Opozícia vyčíta koalícii, že zablokovala rokovanie o odvolávaní Kaliňáka
Opozícia vyčíta koalícii, že v utorok zablokovala mimoriadnu schôdzu Národnej rady (NR) SR o návrhu na odvolanie ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer-SD). Minister má podľa opozičných poslancov odísť z funkcie, pretože v majetkovom priznaní neuviedol vlastníctvo domu v Chorvátsku. Zdôraznili, že koalícia nerešpektuje demokratické pravidlá.
Odvolávanie iniciovalo hnutie Slovensko a predsedníčka Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ). Poslanec Igor Matovič na tlačovej konferencii vyčítal Kaliňákovi, že neprišiel na schôdzu a neumožnil opozícii rokovať o návrhu na odvolanie.
Pripomenul, že aj v predchádzajúcich mesiacoch koalícia nepodporila rokovanie o odvolávaní iných ministrov. Všetky návrhy sa preto posúvajú na neskôr. Zopakoval, že ústavný zákon jednoznačne hovorí, že pri výkone funkcie verejný funkcionár nesmie uprednostniť osobný záujem pred verejným. „Aký iný dôkaz potrebujeme na to, že Robert Kaliňák porušil vedome ústavný zákon. A on sa tým zároveň aj chváli a hovorí, že by to urobil aj znova. Čiže zatajil dvojmiliónovú vilu, zároveň hovorí, že by to urobil aj znova, to znamená nič iné, iba že spáchal vedomý podvod,“ tvrdí Matovič.
Minister chcel súkromie
Kaliňák už skôr vysvetlil, že nehnuteľnosť jeho manželky v majetkovom priznaní neuviedol, pretože chcel chrániť súkromie rodiny. Poukázal pri tom na to, že jeho príjmy pokrývajú hodnotu nehnuteľnosti a jeho rodina si ju mohla dovoliť vzhľadom na jeho dlhoročnú podnikateľskú činnosť. V tejto súvislosti tiež hovoril o zásahu do súkromia jeho rodiny zo strany opozície.
Po neúspešnom odvolávaní ministra obrany začali poslanci v utorok piaty rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o návrhoch ministerstva hospodárstva. Ide napríklad o novelu zákona o všeobecnej bezpečnosti výrobkov, patentového zákona, ale aj novú legislatívu týkajúcu sa adresnej pomoci s cenami energií.
Rezort hospodárstva by mal v budúcnosti na požiadanie získať prístup k sociálno-ekonomickým údajom obyvateľov, na základe ktorých posúdi potrebu kompenzácií nákladov na energie. Návrh zákona o poskytovaní údajov na účel adresnej energopomoci navrhuje vláda parlamentu prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní.