Sonda Solar Orbiter sa v utorok chystá na svoj štvrtý a zároveň najtesnejší prelet popri planéte Venuša. Táto misia pod taktovkou Európskej vesmírnej agentúry je výnimočná aj účasťou českých vedeckých inštitúcií. Navyše, prístroje, na ktorých sa podieľali českí odborníci, fungujú bezchybne aj po piatich rokoch.
Sonda, ktorej úlohou je skúmať procesy prebiehajúce na Slnku, bola vypustená do vesmíru pred piatimi rokmi. V utorok pred 22:00 nášho času sa priblíži k Venuši na vzdialenosť iba 350 kilometrov, pričom sa ocitne v jedinečnej pozícii. Informuje o tom na svojej webovej stránke Akadémie vied ČR.
„V ďalšej etape misie bude schopná sledovať Slnko zhora aj zdola, čo doteraz nebolo možné,“ uviedol Jan Souček z Ústavu fyziky atmosféry Akadémie vied ČR.
Sonda je vybavená prístrojmi na meranie fyzikálnych javov, pričom české vedecké inštitúcie sa podieľali na výrobe štyroch z desiatich. „Vyvinuli sme vlnový analyzátor, ktorý zaznamenáva a digitalizuje elektromagnetické signály a odosiela spracované údaje na Zem. Tento prístroj bude počas preletu aktívny a bude zhromažďovať dáta, vďaka čomu získame nové informácie o vnútornej časti indukovanej magnetosféry Venuše,“ vysvetlil Souček.
Údaje skúmajú aj vedci v astronomickom ústave v Ondřejove v stredných Čechách. „Pracujeme najmä s röntgenovými údajmi. Budú to nové informácie o fyzikálnych procesoch, ktoré sú dôležité pre slnečnú aktivitu,“ uviedla Jana Kašparová z Astronomického ústavu AV ČR.
Nové zistenia by mohli slúžiť napríklad na lepšie pochopenie obávaných slnečných erupcií, ktoré ohrozujú prenosovú sústavu Zeme. „Môžu spôsobiť značné škody. Siete nie sú proti nim chránené, transformátory sa poškodia, môže trvať dni a týždne, kým sa dajú dokopy. Stalo sa to v 80. rokoch minulého storočia na východnom pobreží Spojených štátov, kde boli bez prúdu celé dni. Môžu poškodiť aj satelity, od ktorých sme dnes všetci závislí,“ povedal Zdeněk Němeček z Matematicko-fyzikálnej fakulty UK.
Sonda nepoletí do blízkosti Venuše naposledy, vrátiť by sa mala v decembri. Jej poloha sa však opäť zmení, čo umožní ešte lepšie pozorovanie slnečných pólov.