Už čoskoro sa na oblohe nad Slovenskom objaví známy, no o to nepríjemnejší jav. Fenomén saharského prachu, ktorý mení sfarbenie oblohy a zhoršuje kvalitu ovzdušia, k nám smeruje zo západnej časti Európy, píše iMeteo.
Masa prachu sa presunie smerom na východ
Jemné častice piesku a nečistôt z povrchu Sahary sa momentálne objavujú nad západom Európy. Nad našimi hlavami bude podľa modelu predpovede SKIRON prúdiť saharský prach už počas piatkového večera, kedy sa postupne presunie ďalej na východ. Jeho prítomnosť si všimneme príznačným oranžovo-červeným sfarbením oblohy pri západe slnka.
Najvyššiu intenzitu dosiahne prúdenie prachu v nočných hodinách z piatka na sobotu a v ovzduší sa očakáva zhruba 910 miligramov prachu na meter štvorcový, čo znamená značné množstvo častíc v atmosfére.
Zhoršené dýchanie môžu pociťovať hlavne citlivé osoby. Masa prachu, ktorá sa bude držať vo vysokých vrstvách atmosféry, sa vplyvom vetra presunie ďalej na juhovýchod. Vďaka tomu sa počas soboty a nedele bude postupne znižovať koncentrácia prachu nad naším územím.
Nečistoty klesnú aj na povrch
Predpovede ale neveštia pozitívne správy a v najbližších dňoch sa treba pripraviť na ďalšiu vlnu saharského prachu. Tá k nám bude smerovať od juhu už na začiatku budúceho týždňa a presunie sa smerom na východ krajiny.
Keďže sa popritom objavia zrážky alebo búrky, prach sa neudrží iba vo výškach, ale klesne na zemský povrch. Najväčšie množstvo častíc poklesne počas soboty, kedy predpovedné modely očakávajú až 1 559 miligramov na meter štvorcový.
Takzvaný „krvavý dážď“ vytvorí na povrchoch áut, okien či terás jemný film piesku. Na podobný jav sa treba pripraviť aj počas pondelka, avšak prejaví sa v menšej intenzite než v sobotu.
Saharského prachu je čoraz viac
Obyvatelia Slovenska si na daný úkaz musia zvyknúť, keďže sa objavuje čoraz častejšie. Vďaka klimatickým zmenám a narušeniu cirkulačného systému atmosféry sa prítomnosť saharského prachu bude vyskytovať viackrát do roka.
Minulý rok sme dokonca prekonali doterajší rekord z roku 2021, kedy na naše územie dorazil prach počas 84 dní. V roku 2024 to bolo až 96 dní, dodáva iMeteo.
„Priemerná hodnota celkovej depozície prachu za celý rok dosiahla 6,7 gramu na meter štvorcový, čo pri prepočte na celú rozlohu Slovenska predstavuje približne 331-tisíc ton. Pre lepšiu predstavu – toto množstvo by naplnilo takmer 28-tisíc šesťkolesových nákladných áut s nosnosťou 12 ton. Ak by boli všetky tieto vozidlá zoradené za sebou s odstupom približne 10 metrov, vytvorili by kolónu dlhú asi 276 kilometrov – čo zodpovedá vzdialenosti medzi Bratislavou a Breznom,“ dodal meteo portál.