Najnovšie údaje Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) ukazujú, že stav chrupu Slovákov a Sloveniek nie je dobrý, v dospelosti nenavštevujú zubárov a mnohí sa rozhodujú pre lacné, no rizikové zákroky v zahraničí. Odborníčka varuje, že riešenie situácie, ak zákrok treba reklamovať, je zložité.
V roku 2023 bolo po preventívnej prehliadke potrebné vykonať sanáciu chrupu u viac ako 1,6 milióna pacientov, pričom veľká časť z nich nemá pravidelnú starostlivosť o zuby. Znepokojivým zistením však je, že preventívne prehliadky absolvovalo len 48 % evidovaných pacientov, alarmuje Michaela Klein, hlavná dentálna hygienička kliniky Dr. Martin a vedúca Katedry dentálnej hygieny na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave.
Zvyšok sa o svoje zuby nestará pravidelne alebo vyhľadáva lacnejšie ošetrenie v zahraničí. „Pacienti často uprednostnia peniaze pred zdravím. Zuby však nie sú len estetická záležitosť – ich nesprávne ošetrenie môže mať vážne zdravotné následky,“ vysvetľuje odborníčka.
Turecko je hitom, môžu však nastať komplikácie
Slováci často cestujú za zubnou starostlivosťou patrí Česko, Maďarsko, balkánske krajiny, ale aj Turecko, krajina mimo Európskej únie. Tamojšie kliniky tam lákajú na nízke ceny a rýchle zákroky, no odborníci varujú, že kvalita nie vždy zodpovedá očakávaniam. „Slováci najčastejšie cestujú do Turecka kvôli rozsiahlym estetickým rekonštrukciám chrupu. Dávajú si tam zhotoviť korunky, fazety, mostíky či implantáty.“
Mnohé komplikácie sa však neprejavia okamžite po zákroku, ale až po návrate domov. „Napríklad nesprávne vyhotovené protetické práce, ktoré spôsobujú tlak alebo sa dokonca lámu, keďže sú často vyrobené z nekvalitných a lacných materiálov,“ upozorňuje zubárka.
Po nesprávnom ošetrení kazov či koreňových kanálikov sa môžu objaviť náhle, intenzívne pulzujúce bolesti a opuch. „V takom stave si už pacient len ťažko predstaví cestovať tisíce kilometrov späť na kliniku, aby mu problém odstránili,“ hovorí Klein.
Reklamácie mimo EÚ sú takmer nemožné
Jedným z hlavných problémov dentálnej turistiky je aj zložitá reklamácia. Na Slovensku máte na použité materiály zákonnú záruku dva roky, zatiaľ čo v zahraničí sú podmienky iné. „V štátoch mimo EÚ neplatí rovnaké právo na ochranu spotrebiteľa ako u nás. Uplatniť si záruku je takmer nemožné. A keď sa chcete sťažovať, zrazu vám v klinike ‚prestanú‘ rozumieť. V Turecku musíte pri reklamácii získať posudok od iného tureckého zubára, komunikovať so stomatológom, ktorý zákrok vykonal, a často aj právne riešiť kompenzáciu,“ upozorňuje dentálna hygienička.
Ak sa zákrok pokazí, pacienti sú nútení absolvovať drahú opravu na Slovensku, pričom v niektorých prípadoch už zub nie je možné zachrániť.
Ošetrenia v okolitých krajinách
Rakúsko: V Rakúsku sú ceny zubárskych úkonov všeobecne vyššie v porovnaní so Slovenskom. Napríklad, jednoduchá endodoncia (ošetrenie, vyčistenie a vyplnenie) zubného kanálika sa začína od sumy 240 eur.
Rakúske zdravotné poisťovne môžu čiastočne preplácať náklady na zubné ošetrenie, avšak pacienti často hradia časť nákladov sami. Podľa informácií je spoluúčasť pacienta za ošetrenie u lekára vo výške 20 % z celkovej sumy, pričom poisťovňa prepláca zvyšných 80 % nákladov.
Česká republika: Ceny zubárskych úkonov v Česku sú porovnateľné so slovenskými, avšak niektoré zákroky môžu byť lacnejšie. Slovenské zdravotné poisťovne najviac preplácajú zákroky z Česka a Poľska.
Poľsko: Poľsko je známe nižšími cenami zubárskych úkonov v porovnaní so Slovenskom. Podľa údajov, priemerné životné náklady v Poľsku sú nižšie, čo sa odráža aj na cenách zdravotníckych služieb.
Maďarsko: Maďarsko, najmä mestá ako Mosonmagyaróvár, je populárne medzi zahraničnými pacientmi vrátane Slovákov pre zubnú turistiku. Ceny zubárskych úkonov sú tu často nižšie ako na Slovensku, čo priťahuje pacientov hľadajúcich cenovo dostupnejšie ošetrenie.