Osemnásty sankčný balík proti Rusku sa nepodarilo ešte presadiť pre odmietavý postoj Slovenska. Z toho dôvodu krajina čelí ostrej medzinárodnej kritike, avšak premiér Robert Fico očakáva garancie lacného plynu výmenou za možné schválenie opatrení.
V pondelok sme upozornili na stále odmietavý postoj Slovenska voči 18. balíčku sankcií voči Rusku, ktoré sa Európskej komisii (EK) naďalej nepodarilo presadiť. Keďže EK plánuje zakázať dovoz zemného plynu a ropy z Ruska od začiatku roka 2028, Slovensko potrebuje mať záruky ktoré by riešili dôsledok zastavenia toku ruského plynu.
Stúpajúca nervozita
Premiér Robert Fico v sobotu vyhlásil, že sa Slovensko bude snažiť v najbližších 48 hodinách nájsť s európskymi predstaviteľmi dohodu na garanciách, ktoré by riešili škodlivé dôsledky plánovaného zastavenia dodávok ruského plynu do EÚ od januára 2028.
Ak k takejto dohode príde, SR je pripravená v utorok zahlasovať aj za 18. balík sankcií voči Rusku. S jeho obsahom problém nemá, využíva však potrebu jednomyseľnosti pri tejto téme, aby dosiahla ústupky pri návrhoch EK, ktoré stačí schváliť kvalifikovanou väčšinou, čím by bolo Slovensko prakticky prehlasované.
Premiér pripustil, že na všetkých zúčastnených stranách mimoriadne stúpa nervozita. „Ja nie som malý chlapec, aby si tu niekto jednoducho myslel, že keď sa dupne nohou, tak Slovensko okamžite urobí to, čo treba. Pri Repoweringu chcem vidieť stanoviská zo strany Európskej komisie, chcem vidieť stanoviská od našich partnerov v EÚ, že chápu výnimočnú situáciu Slovenska,“ zdôraznil s tým, že žiadna krajina nie je tak ohrozená plánovaným zastavením dodávok plynu z Ruska ako SR a všetci to dobre vedia.
Aj keď k úplnému zastaveniu toku plynu z Ruska má dôjsť až v roku 2028, podľa Fica sa „teraz láme chlieb“. „Preto verím, že budeme môcť v utorok informovať, čo je výsledkom týchto našich rokovaní. A pokiaľ sa v utorok rozhodneme podporiť osemnásty sankčný balík, tak to bude za predpokladu, že sme sa minimálne na niečom dohodli,“ avizoval.
Výzva na rešpektovanie slovenského národno-štátneho záujmu
Na odmietavý postoj Slovenska, ktoré blokuje schválenie balíka protiruských sankcií, reagoval v nedeľu popoludní na sociálnej sieti český premiér Petr Fiala.

„Včera (v sobotu) som listom oslovil predsedu vlády Slovenska. Vzhľadom na mimoriadne blízke vzťahy medzi našimi krajinami som ho požiadal, aby Slovensko prehodnotilo svoj postoj k 18. sankčnému balíčku a prispelo k zachovaniu jednoty a odhodlania, s ktorými demokratický svet čelí ruskej agresii. Verím, že práve Slovensko ako náš najbližší partner v regióne zohľadní zodpovednosť voči spoločným európskym hodnotám slobody, bezpečnosti a solidarity,“ adresoval výzvu slovenskej vláde.
Na „list z Prahy“ prišla v pondelok ráno odpoveď, avšak najprv nie od premiéra Roberta Fica, ktorému bol odkaz adresovaný. Predseda vlády sa vyjadril až popoludní. Robert Fico pripomenul Petrovi Fialovi, že Slovenská republika je demokratická a suverénna krajina.
„Návrh 18. sankčného balíka sme spojili s návrhom Európskej komisie zastaviť od 1. januára 2028 akékoľvek dodávky ruského plynu a žiadame relevantných hráčov, aby SR poskytli potrebné garancie, že po 1. januári 2028 bude mať SR dostatok plynu za rozumné ceny. Ide o slovenský národno-štátny záujem. Žiadam Vás, aby ste ho rešpektovali,“ napísal Fico českému premiérovi.
Poukázal tiež na to, že rovnako ako Fiala zastáva názor o blízkom vzťahu Slovenskej a Českej republiky. „Najlepšou odpoveďou na zbytočnú nervozitu v medzinárodnom priestore by bolo spoločné rokovanie vlády SR a ČR, na ktoré Vás v čo najkratšom čase pozývam na územie Slovenskej republiky,“ dodal Fico.
Záväzné stanovisko po uplynutí lehoty?
Stúpajúca nervozita sa ale môže objaviť aj v radoch našej koalície. Podľa opozičnej SaS, bude minister zahraničných vecí Juraj Blanár nútený podporiť sankcie proti Rusku, keďže ho k tomu viaže stanovisko, ktoré adresovali opoziční poslanci, píše STVR.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)