Opozícia zahnala vládu do kúta. Marcinková vytiahla Ficov trik, ktorým chce „prinútiť“ podporiť protiruské sankcie

fico-blanár-marcinková-plyn
poslankyňa NR SR Vladimíra Marcinková (SaS), minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár, predseda vlády SR Robert Fico. Foto: TASR/Jaroslav Novák, Martin Baumann
Reklama

Keďže opozícia využila akúsi divokú kartu, ktorú do parlamentu predložilo 37 členov, slovenská vláda jednoducho bude musieť podporiť sankcie.

„V mojom stanovisku som vládu zaviazala podporovať sankčné mechanizmy EÚ proti Rusku, keď sa za 14 dní od podania takéhoto stanoviska neprijme pozmeňujúci návrh alebo iné stanovisko, toto stanovisko sa stáva záväzným pre vládu,“ ozrejmila poslankyňa SaS Vladimíra Marcinková, ktorá použila známy trik z minulosti.

Štrnásť 14 dní už uplynulo a parlament či výbor pre európske záležitosti neschválil žiadny iný návrh. Juraj Blanár aj Robert Fico prijaté stanovisko spochybňujú, pretože podľa nich nemá právnu oporu.

„Táto kompetencia v prípade právne záväzných aktov je výlučne v rukách výboru pre európske záležitosti,“ povedal Blanár.

Nemá to žiadnu legitimitu

Tento trik pritom využili pred dvomi rokmi poslanci Smeru v čase, keď ešte boli súčasťou opozície. Spoločne s podporou nezaradených poslancov apelovali na vládu, aby na úrovni Európskej únie odmietli eskalovanie vojenskej podpory Ukrajine. Návrh podpísali všetci poslanci Smeru, vrátane jeho predsedu Roberta Fica.

Vtedajšia koalícia reagovala včasným zvolaním výboru pre európske záležitosti a návrh opozičného Smeru odmietla. Súčasný premiér Robert Fico vyhlásil, že iniciatívu opozície momentálne vôbec neriešia a vo vláde sa ňou nezaoberajú.

„Toto, čo predložili opoziční poslanci, nemá absolútne žiadnu legitimitu ani žiadnu právnu záväznosť,“ domnieva sa Fico.

Naopak, liberáli si myslia, že vláda je zahnaná do kúta. „Strana SaS chytila Roberta Fica do jeho vlastnej pasce,“ zhodnotil predseda SaS Branislav Gröhling.

Na návrh sa legislatíva nevzťahuje

K téme sa vyjadril aj ústavný právnik, ktorý vychádza z ústavného zákona. Podľa neho platí, že ak parlament na návrh nezareaguje do 14 dní, uplatní sa tichý súhlas, ktorý zaväzuje ministra akceptovať stanovisko. Na súčasný návrh vo veci protiruských sankcií sa táto legislatíva nevzťahuje.

„Lebo zákonom bol poverený schvaľovaním takýchto stanovísk eurovýbor. V takom prípade tichá procedúra nestačí. Parlament by si mohol podľa zákona rozhodnutie o tejto záležitosti ad hoc vyhradiť, na čo by bola potrebná jednoduchá väčšina poslancov,“ vysvetlil ústavný právnik Vincent Bujňák.

Alternatívou je takzvaná úniková klauzula. Tá umožňuje členovi vlády odkloniť sa od stanoviska iba za nevyhnutných okolností, pokiaľ by sa sledovali záujmy Slovenska. Takýto postup je však nutné ozrejmiť v parlamente.

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova