Maďarsko očakáva, že podpíše obchodnú dohodu s USA, ktorá by mu mohla pomôcť kompenzovať vplyv ciel prezidenta Donalda Trumpa. Uviedol to vo štvrtok (17. 4.) pre portál ot.hu premiér Viktor Orbán. Znamenalo by to, že by obišiel Európsku úniu a nečakal na jednotný postup celého spoločenstva.
Orbán tvrdí, že obchodnú dohodu s USA očakáva do šiestich mesiacov. „Rokujeme s Američanmi o ekonomických otázkach, ktoré by boli pre nás výhodné. Clá budú pre nás negatívne, ale rokujeme o iných ekonomických dohodách, aby sme tieto (clá) kompenzovali,“ povedal v rozhovore bez ďalších podrobností.
Maďarská ekonomika už trpí
Automobilový priemysel v Maďarsku je kľúčovým pre ekonomiku. Aj keď nedosahuje taký podiel na hospodárstve ako na Slovensku, stále sa spolu s nami a Českom radí medzi tri krajiny, kde na tisíc obyvateľov pripadá najvyšší počet vyrobených áut. U nás je to 182, v Česku 130 a v Maďarsku 52 automobilov.
Keďže podobne ako ďalšie krajiny Európskej únie aj Maďari čelia americkým clám vo výške 25 percent, riešia, ako na túto situáciu zareagujú. Krajina pritom zápasí s pomalším zotavovaním ekonomiky, ako sa očakávalo. Vláda sa zase snaží znížiť infláciu pred parlamentnými voľbami v roku 2026.
Všetci zvažujú ako zareagujú
Donald Trump v pondelok (14. 4.) naznačil, že by mohol pozastaviť 25-percentné clá na dovoz áut a autokomponentov, aby automobilky získali čas na potrebné zmeny v dodávateľskom reťazci. „Zvažujem niečo, čo by niektorým automobilkám mohlo pomôcť,“ povedal Trump novinárom s tým, že firmy potrebujú čas na presun produkcie z Kanady, Mexika a iných krajín do USA.
Po tom, ako Trump uvalil dovozné clá na oceľ, hliník, autá a autokomponenty, Kanada zareagovala odvetnými opatreniami. Niektoré firmy a obchodné združenia však upozornili, že odvetné clá môžu byť škodlivé pre samotných kanadských výrobcov. Dôsledky obchodnej vojny medzi USA a Kanadou sa už pritom prejavujú. Niektoré kanadské spoločnosti oznámili prepúšťanie a iné odhadujú tento rok pokles tržieb a zisku.
Ottawa chce preto zmierniť niektoré opatrenia, najmä čo sa týka automobiliek. Podľa ministerstva financií vláda rozhodla, že v Kanade vyrábajúce automobilky budú môcť dovážať určitý počet v USA vyrobených vozidiel, ak budú naďalej pokračovať v domácej výrobe a realizovať plánované investície.
Európska únia zase uprednostňuje rokovania s Washingtonom, pričom na autá a priemyselný tovar ponúka tarify podľa modelu „0 za 0“. Potvrdil to aj eurokomisár pre obchod Maroš Šefčovič.
Rokuje aj Washington s Pekingom
Americký prezident vo štvrtok (17. 4.) uviedol, že Spojené štáty rokujú s Čínou o clách. Verí, že sa najväčšie svetové ekonomiky dokážu dohodnúť na ukončení tvrdej obchodnej vojny.
Trump potvrdil, že od zvýšenia ciel na 145 percent na čínske dovozy došlo k niekoľkým debatám. „Myslím si, že s Čínou uzavrieme veľmi dobrú dohodu,“ povedal v Bielom dome počas návštevy talianskej premiérky Giorgie Meloniovej.