Ceny pistácií však vplyvom veľkého dopytu skokovo vzrástli. Napríklad v Kalifornii začali niektorí farmári v posledných rokoch prechádzať z mandlí na pistácie.
Ošiaľ okolo dubajskej čokolády spôsobila celosvetovú krízu v surovine, ktorá je základom pre túto pochúťku. Ako informuje Financial Times, prudký záujem o pistácie viedol v zhoršení ich dodávok a k prudkému rastu ceny.
Celosvetová senzácia
Čokoládové tabuľky a tyčinky, ktoré sú kombináciou pistáciového krému, špeciálneho jemného cesta kadayif a mliečnej čokolády, sa po svojom uvedení na trh v roku 2021 stali predovšetkým regionálnym hitom čokoládovne FIX zo Spojených arabských emirátov. Všetko dopĺňa ešte sezamová pasta tahini.
Vďaka influencerom na TikToku sa razom stala čokoláda celosvetovou senzáciou. Na trhu sa, samozrejme, čoskoro začalo objavovať množstvo napodobenín pistáciovej pochúťky.
Ceny pistácií však vplyvom veľkého dopytu skokovo vzrástli zo 7,65 dolára (6,70 eur) za libru (asi 0,454 kg) na súčasných približne 10,30 dolára (9 eur) za libru, uviedol Giles Hacking zo spoločnosti CG Hacking, ktorá obchoduje s orechmi. „Zásoby pistácií sú v súčasnej dobe v podstate vyčerpané,“ povedal.
Obchody obmedzujú počet tabuliek
Špeciálna čokoláda nie je vôbec lacnou záležitosťou. Dubajská čokoláda s hmotnosťou 145 gramov od spoločnosti Lindt vo Veľkej Británii stojí 10 libier (takmer 12 eur).
Spotrebitelia však majú o čokoládu taký záujem, že niektoré obchody údajne obmedzujú počet tabuliek, ktoré si môže každý zákazník kúpiť. Lindt a britský supermarket Wm Morrison uviedli na trh dokonca veľkonočné vajíčka s pistáciovým krémom.
Výnimkou nebol ani slovenský trh, na ktorom sa reťazce snažili vyhovieť dopytu zákazníkov a prinášali dubajskú čokoládu od rôznych výrobcov, či dokonca sa objavili výrobky, ktoré obsahujú novodobý hit.
Zásoby pistácií navyše po minuloročnej neúrode v USA neboli príliš vysoké. Tohtoročná úroda v USA bola kvalitnejšia ako obvykle, takže zostalo menej zvyškových jadier bez škrupín, ktoré sa obvykle predávajú ako prísada do čokolády a ďalších potravín, uviedol Hacking.
„Nebolo ich veľa v ponuke, takže keď výrobcovia čokolády skúpia všetky jadrá, ktoré sa im dostanú do rúk, zvyšok sveta zostane ochudobnený,“ povedal Hacking.
Farmári prešli na pestovanie pistácií
Irán, druhý najväčší svetový producent, vyviezol do SAE za šesť mesiacov do marca 2025 o 40 % viac pistácií ako za celých 12 mesiacov predtým.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)