Ošiaľ s dubajskou čokoládou zamával trhom. Pistácie raketovo zdraželi, stalo sa z nich „zelené zlato“

pistácie-dubajská-čokoláda
Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay/akirEVarga, istock/tolgart
Reklama

Nedostatok znamená prudký obrat oproti roku 2023, kedy celosvetová ponuka pistácií prevýšila dopyt a spôsobila pokles cien, uviedol Behrooz Agah, člen predstavenstva iránskeho združenia pestovateľov pistácií.

Vďaka tomuto prebytku „sa stal dostupný celý rad vedľajších produktov, ako je pistáciové maslo, olej a pasta, ktoré možno použiť v širokej škále potravín na báze pistácií,“ uviedol.

„To bolo približne v rovnakom čase, keď bola na trh uvedená dubajská čokoláda, ktorá sa postupne rozšírila po celom svete,“ vysvetlil.

V Kalifornii začali niektorí farmári v posledných rokoch prechádzať z mandlí na pistácie, najmä kvôli nízkym cenám mandlí.

Čokoládovne ale tvrdia, že vplyvom nedostatku ingrediencií nemôžu vyrábať dostatok špeciálnej pochutiny. „Ako by sa to objavilo z ničoho nič a zrazu to vidíte v každom obchode,“ povedal Charles Jandreau, generálny riaditeľ spoločnosti Prestat Group, ktorá vlastní luxusné britské značky čokolád.

Pokles cien kakaa

Milovníkom čokolády skomplikovala život už kríza v dodávkach kakaa, ktorá viedla k tomu, že ceny sa v roku 2024 takmer strojnásobili. Dôvodom bolo predovšetkým extrémne počasie a rastlinné choroby. Niektorí výrobcovia sa s prekážkou vyrovnali po svojom a predávajú menšie tabuľky s upravenými receptúrami, ktoré šetria kakaom.

Z decembrových vyše 12,6-tisícov dolárov (11-tisíc eur) za tonu kakaa sa ceny na burze dostali na aktuálnych 8 340 dolárov (viac než 7 330 eur) za tonu, informuje tradingeconomics.com.

Spoločnosť FIX, ktorá svoju originálnu dubajskú čokoládu pomenovala „Can’t Get Knafeh of It“ podľa tradičného arabského dezertu, uviedla, že je síce „neuveriteľné“, aký vplyv firma mala na trh s cukrovinkami, ale obáva sa, že ostatní výrobcovia môžu zneužívať ich značku na klamanie zákazníkov. Spoločnosť nepredáva svoje tabuľky mimo SAE a dáva ich do predaja iba na dve hodiny denne.

Jej konkurenti sa však nenechali odradiť. „Sme skrátka ohromení dopytom po dubajskej čokoláde. Pred niekoľkými mesiacmi sme uviedli na trh našu verziu a stále ide na dračku,“ povedal Johannes Läderach, šéf švajčiarskej čokoládovne nesúci jeho meno.

Nový hit pre rok 2025

V nedávnom článku sme však informovali, že pre tento rok bude hitom iná čokoládová pochúťka. Ružová sladkosť, ktorá dostala príznačný názov čokoláda z anjelských vlasov, pôvodne v angličtine známa ako „Angel Hair Chocolate“.

Aj táto nová čokoláda prenikla do jednej z najpopulárnejších platforiem sociálnych médií, TikTok, kde používatelia vygenerovali desiatky miliónov zobrazení s týmto obsahom. Dominantným prvkom náplne anjelskej čokolády sú tentokrát takzvané anjelské vlasy, ktoré pozostávajú z tureckej cukrove vaty (pismaniye).

Rovnako ako v dubajskej čokoláde ani v tejto nemôže chýbať hustý a lahodný pistáciový krém. To všetko je doplnené trochou vanilky, granátového jablka a malín a máčané v čokoláde ruby, ktorá sa vyznačuje ružovkastou farbou.

Odkedy spoločnosť Tucho ponúkla „Anjelské vlasy“ koncom decembra 2024, naďalej je stále vypredaná. Na svojej stránke uvádzajú 185-gramovú verziu tabuľkovej čokolády, ktorú ponúkajú za 21 eur bez dane.

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis