Priamy dialóg medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom a jeho ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským zatiaľ nie je na programe. Takéto stretnutie by podľa vyjadrení z Kremľa mohlo prísť do úvahy až v záverečnej fáze mierového procesu. V piatok to uviedol hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov, ktorý zároveň zdôraznil, že obe strany majú od akejkoľvek dohody stále veľmi ďaleko.
„Prípadné rokovanie prezidentov by malo slúžiť ako potvrdenie už dosiahnutej dohody, nie ako nástroj jej vyjednania. K takejto dohode je však ešte veľmi dlhá cesta,“ vyhlásil Peskov. Píše portál iDnes.
Tieto slová zazneli po tom, čo ukrajinská delegácia počas nedávnych diplomatických rokovaní navrhla usporiadanie summitu medzi Zelenským a Putinom ešte pred koncom augusta. Ukrajina totiž verí, že osobné stretnutie lídrov by mohlo urýchliť proces vedúci k prímeriu.
Náročné vyjednávania pokračujú
Za posledné mesiace sa odohralo niekoľko kôl priamych rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou, vrátane stretnutí v tureckom Istanbule. Kým Kyjev opakovane deklaruje ochotu pristúpiť na okamžité prímerie bez akýchkoľvek podmienok, Moskva prichádza s požiadavkami, ktoré by de facto znamenali ukrajinskú kapituláciu – a sú preto neprijateľné nielen pre ukrajinské vedenie, ale aj pre jeho západných spojencov.
Podľa Peskova sú rozdiely medzi návrhmi oboch strán zásadné. „Tieto postoje sú diametrálne odlišné a ich zosúladenie si vyžiada veľmi náročnú diplomatickú prácu,“ povedal hovorca Kremľa.
Vojna trvá už viac ako tri roky
Ozbrojený konflikt, ktorý sa začal ruskou inváziou na Ukrajinu vo februári 2022, trvá už vyše tri a pol roka. Napriek viacerým pokusom o diplomatické riešenie sa podarilo dosiahnuť len čiastkové úspechy, ako napríklad dohody o výmene vojnových zajatcov a telies padlých vojakov.
Otázky ako budúci status okupovaných území, bezpečnostné záruky či dlhodobé mierové opatrenia ostávajú nevyriešené.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa aktívne zapája do snahy sprostredkovať dialóg medzi znepriatelenými stranami. V uplynulých dňoch prijal v Ankare ukrajinskú delegáciu. Turecko už dlhodobo vystupuje ako potenciálny neutrálne naladený mediátor a podporuje návrat k rokovaciemu stolu.
Na ruskej strane viedol delegáciu bývalý minister kultúry Vladimir Medinskij, ktorý je známy svojím lojalistickým postojom k ruskému vedeniu. Napriek tomu ukrajinskí diplomati dúfajú, že kombinácia diplomatického tlaku a narastajúcej vojenskej a ekonomickej únavy môže prispieť k prelomu v rokovaniach.
Kremeľ tvrdí, že osobné rokovanie medzi Putinom a Zelenským je možné až vo chvíli, keď bude existovať reálna dohoda. Dovtedy sa podľa Ruska treba sústrediť na náročné diplomatické procesy, pretože požiadavky oboch strán sú stále nezlučiteľné. Ukrajina volá po prímerí bez podmienok, zatiaľ čo Rusko trvá na požiadavkách, ktoré Kyjev nemôže akceptovať.