Otec zastrelil svoju dcéru (†16) kvôli TikToku a ušiel z domu. NEUVERÍTE, akým motívom chcela rodina kryť muža

tiktok-vražda
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/EyeEm, kichigin, mteerapat
Reklama

Polícia uviedla, že otec bol rozrušený prítomnosťou svojej dcéry na známej platforme na zdieľanie videí. Z dôvodu, že si aplikáciu odmietla z telefónu odstrániť, ju chladnokrvne zavraždil.

Šestnásťročné dievča zastrelil v Pakistane jej vlastný otec po tom, čo odmietlo vymazať svoj účet na TikToku. Žiačku 9. ročníka zabil otec v utorok v meste Rávalpindí neďaleko hlavnej metropoly Islamabad, píše The Independent.

Zabíjal z ochrany cti

Polícia uviedla, že otca rozrušila jej prítomnosť na platforme na zdieľanie videí a rozhodol sa ju zavraždiť po tom, keď si ju odmietla odstrániť. „Otec požiadal dcéru, aby si vymazala účet na TikTok. Keďže to odmietla, zabil ju,“ povedal hovorca polície agentúre AFP.

Otec po smrti dcéry utiekol, uviedli pakistanské noviny Dawn, a rodina sa spočiatku snažila smrť vykresliť ako samovraždu. Polícia ho však neskôr zadržala a rodina priznala, že otec vraždu spáchal v mene „cti“.

Vraždy zo cti – vražda člena rodiny a často žien pod zámienkou ochrany domnelej rodinnej cti – zostávajú v Pakistane vážnym problémom. Pakistanská komisia pre ľudské práva (HRCP) zdokumentovala len v roku 2024 najmenej 346 hlásených prípadov a odhady ukazujú skutočný počet bližší k tisícom ročne.

Reformy v posledných rokoch sa zamerali na obmedzenie tejto praxe vrátane odobratia práva udeliť útočníkom milosť. Presadzovanie práva však zostáva výzvou.

Nerovný prístup k digitálnym platformám

Vražda je najnovšou zo série smrteľných útokov na ženy v Pakistane, ktoré súvisia s aktivitou na sociálnych sieťach. Minulý mesiac bola 17-ročná influencerka na TikToku Sana Yousaf, ktorá mala viac ako milión sledovateľov na rôznych platformách, zabitá vo svojom dome mužom, ktorého návrhy odmietla.

Aplikácia je v Pakistane mimoriadne populárna, najmä medzi mladými ľuďmi a ľuďmi s obmedzenou gramotnosťou. Pre mnohé ženy sa stala vzácnym zdrojom príjmu a viditeľnosti v krajine, kde sa menej ako 25 percent žien podieľa na formálnej pracovnej sile.

Prístup k digitálnym platformám však zostáva veľmi nerovný. Len 30 percent žien v Pakistane vlastní smartfón v porovnaní s 58 percentami mužov – čo je najväčší rozdiel vo vlastníctve mobilných telefónov na svete, uvádza sa v správe o rozdieloch medzi mužmi a ženami z roku 2025.

Pakistanské úrady opakovane hrozili zákazom TikToku kvôli „nemorálnemu“ obsahu, zatiaľ čo online viditeľnosť ohrozila mnoho žien v konzervatívnych oblastiach, kde dominujú kmeňové alebo náboženské normy. V októbri polícia v Karáčí zatkla muža po tom, čo zabil štyri príbuzné kvôli „neslušným“ videám na TikToku.

Začiatkom tohto roka sa muž v Balúčistane priznal k zorganizovaniu vraždy svojej 14-ročnej dcéry po tom, čo tvrdil, že jej videá priniesli rodine „hanbu“.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia