Otváranie DRUHÉHO piliera je na spadnutie. Aký je najpravdepodobnejší SCENÁR?

Zdroj: Canva
Reklama

Druhý pilier dôchodkového systému na Slovensku čelí ďalšiemu zásadnému zlomu. Minister práce Erik Tomáš naznačil, že štát zvažuje jeho opätovné otvorenie už piatykrát v histórii. Podľa jeho slov by mal každý sporiteľ dostať možnosť slobodne sa rozhodnúť, či v tomto systéme chce pokračovať.

Hlavným argumentom ministerstva je údajné riziko nižších dôchodkov pre desaťtisíce ľudí, ktorí v druhom pilieri zotrvajú. Tento krok však vyvoláva otázky, čo tým štát v skutočnosti sleduje.

Koľko ľudí môže odísť a prečo

Dnes poberá dôchodok kombinovaný z prvého aj druhého piliera približne 58-tisíc ľudí. Až 95 % z nich má podľa údajov ministerstva nižší dôchodok, než by dostali len z prvého piliera. Rozdiel pritom dosahuje v priemere 50 eur mesačne. Aj keď sa môže zdať, že ide o dobrý dôvod na vystúpenie, odborníci upozorňujú, že ide najmä o ľudí v dôchodkovom veku alebo tesne pred ním. Teda tých, ktorí už nemajú dostatočný čas, aby si cez sporenie v druhom pilieri nasporili vyššie sumy.

Práve na túto skupinu cieli plánované otvorenie. Ako upozornila Pravda.sk, mladší pracujúci, ktorí majú pred sebou ešte desaťročia sporenia, by totiž z dlhodobého hľadiska mohli z druhého piliera profitovať viac. Pre starších sporiteľov s nízkymi príjmami a krátkym obdobím sporenia však môže byť zotrvanie v druhom pilieri nevýhodné. Analytici odhadujú, že o odchod by mohlo mať záujem až 200-tisíc ľudí.

Krátkodobé riešenie pre štátnu kasu

Za avizovaným krokom sa ale neskrýva len starosť o budúce dôchodky jednotlivcov. V hre je aj snaha vlády rýchlo získať prostriedky pre štátny rozpočet. Sociálna poisťovňa zápasí s obrovským deficitom, ktorý v roku 2024 dosiahol takmer tri miliardy eur. Peniaze, ktoré by do systému priniesli vystupujúci sporitelia, by mohli štátu priniesť jednorazový príjem v hodnote 1,2 až 1,7 miliardy eur.

Sporitelia totiž odvádzajú štyri percentá zo svojich odvodov do dôchodkových správcovských spoločností, zvyšok putuje do Sociálnej poisťovne. Ak sa rozhodnú pre vystúpenie, ich úspory sa presunú do prvého piliera a budú použité na vyplácanie dôchodkov – čím sa štátne výdavky aspoň dočasne znížia.

Opakovanie histórie?

Otváranie druhého piliera nie je ničím novým. Vlády vedené Robertom Ficom k nemu pristúpili už štyrikrát – naposledy v roku 2015. Vtedy zo systému odišlo takmer 160-tisíc sporiteľov a Sociálna poisťovňa získala cez miliardu eur. Aj teraz to vyzerá, že história sa opakuje. Opozícia upozorňuje, že podobné kroky vždy sprevádzala masívna kampaň, ktorá ľudí navádzala na vystúpenie zo systému, čím vláda fakticky riešila problémy s verejnými financiami.

Tentoraz však môže byť dôsledok ešte výraznejší. Ak by sa k odchodu rozhodlo viac než 200-tisíc ľudí, znamenalo by to vážny zásah do stability celého dôchodkového systému. Odborníci varujú, že ide len o dočasné a krátkozraké riešenie, ktoré nerieši skutočný problém – dlhodobú neudržateľnosť financovania dôchodkov v Slovenskej republike.

Zásahy, ktoré zanechali stopy

Sporenie v druhom pilieri ovplyvnili aj minulé rozhodnutia vlády. V roku 2013 došlo k hromadnému presunu úspor do garantovaných fondov. Hoci sú menej rizikové, výnosy sú v nich nižšie, a to najmä pre mladších sporiteľov. Tí, ktorí neprešli späť do indexových fondov, sa zhodnocovania svojich peňazí prakticky vzdali. Tento krok sa dnes považuje za chybu a predchádzajúca vláda preto zaviedla automatický systém, ktorý úspory postupne vracia späť do dynamickejších fondov.

Do konca roka 2025 by malo dôjsť k presunu majetku vo výške 3,7 miliardy eur pre viac než 700-tisíc sporiteľov. Cieľom je zabezpečiť vyššie zhodnotenie úspor pre mladších pracujúcich. Ak by teraz vláda opäť otvorila druhý pilier a masovo presviedčala ľudí na vystúpenie, mohlo by dôjsť k znehodnoteniu tohto dlhodobého úsilia.

Kto by mal zostať a kto nie

Zotrvanie v druhom pilieri nie je automaticky výhodné alebo nevýhodné – závisí to od veku, výšky príjmov a času, ktorý má jednotlivec na sporenie. Mladí ľudia, ktorí majú pred sebou desaťročia kariéry, by mali v systéme zotrvať. Tí, ktorí sú pár rokov pred dôchodkom a ich príjmy neumožňujú výrazné sporenie, môžu naozaj zvažovať návrat do prvého piliera.

Odborníci však zdôrazňujú, že rozhodnutie by malo byť individuálne a vychádzať z konkrétnych čísel – nie na základe plošných kampaní alebo strašenia. Dôležitá je aj stabilita systému a dôvera ľudí v dlhodobé fungovanie dôchodkového zabezpečenia. Neustále zásahy a otvárania druhého piliera túto dôveru oslabujú.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis