Slovenský premiér Robert Fico sa v piatok stretol s pápežom Františkom na oficiálnej audiencii vo Vatikáne. Okrem toho absolvoval aj rokovanie s vatikánskym štátnym sekretárom Pietrom Parolinom. Hlavnými témami stretnutia boli otázky rodiny, vzdelávania, ale aj medzinárodná situácia, informuje TASR na základe správy Vatikánskeho rozhlasu.
- AKTUALIZOVANÉ: 14. 2. 2025 14:20
Pápeža Františka museli v dôsledku už viac než týždeň trvajúcej bronchitídy v piatok hospitalizovať, oznámil v krátkom vyhlásení prostredníctvom svojho hovorcu Vatikán. TASR informuje podľa agentúr AP, APA a DPA.
Po ranných audienciách previezli 88-ročného Františka s cieľom „nevyhnutných diagnostických vyšetrení“ na jednu kliniku v Ríme. Liečbe bronchitídy sa v súčasnosti bude pápež podrobovať v Nemocnici Agostina Gemelliho, spresnil vatikánsky hovorca.
V súvislosti so svojím podlomeným zdravím musel František aj v minulosti viackrát pozmeniť svoj program, pripomína DPA. Predovšetkým v zimnom období mu už dlhší čas spôsobujú ťažkosti problémy s dýchacími cestami.
Bronchitídu Františkovi diagnostikovali minulý štvrtok, vo svojich aktivitách však pokračoval a audiencie absolvoval vo vatikánskej rezidencii Dom svätej Marty, kde pápež býva v súkromnom apartmáne, pripomína AP.
Cesta do Vatikánu a stretnutie s pápežom
O návšteve Roberta Fica vo Vatikáne sme už informovali. Slovenský premiér tam odcestoval vo štvrtok 13. februára v rámci dvojdňovej pracovnej cesty a v delegácii ho sprevádzala aj jeho matka.
Podľa oficiálneho vyhlásenia Vatikánu sa počas audiencie s pápežom Františkom riešili viaceré dôležité témy. Hovorilo sa najmä o rodinných hodnotách a vzdelávaní, ale aj o súčasnej geopolitickej situácii.
„Nestabilita“ na Ukrajine a mierové vyhliadky
Jednou z medzinárodných tém bola situácia na Ukrajine, ktorú vatikánske vyhlásenie označilo ako „pretrvávajúcu nestabilitu“. Ako upozorňuje nemeckojazyčná verzia Vatikánskeho rozhlasu, táto formulácia je pozoruhodná, keďže Slovensko je priamym susedom vojnou zasiahnutej krajiny.
Okrem Ukrajiny sa Fico s pápežom rozprával aj o situácii na Blízkom východe. Diskutovalo sa o „krehkom prímerí“ medzi Izraelom a Palestínou a o „zložitej humanitárnej situácii“ v pásme Gazy.