Paríž postavil olympijskú dedinu na chudobnom predmestí

Výstavba olympijskej dediny v Paríži sa blíži ku koncu. (1. decembra 2023). Zdroj: X/IOC MEDIA
Reklama

Rozpočet parížskych hier je na nedávne pomery pomerne skromný, približne sedem miliárd eur. Zásadné je, že 80 percent investícií do tejto akcie bolo sústredených do Seine-Saint-Denis a že tu boli postavené dva kľúčové stavebné projekty – olympijská dedina a centrum plaveckých športov.

Rekonštrukcia chudobných štvrtí

Olympijská dedina, územie s rozlohou 52 hektárov na brehu rieky, ktoré predtým tvorili priemyselné budovy a sklady, sa nachádza na križovatke troch okrajových sídlisk: Saint-Ouen, Saint-Denis a L’Île-Saint-Denis. Súčasťou areálu budú nové a zrekonštruované školy, parky a už teraz využíva výhody rozšíreného dopravného systému takzvaného Veľkého Paríža. Namiesto toho, aby vznikla nová štvrť olympijskej dediny „z ničoho“, bola táto oblasť vybraná preto, že už bola predmetom renovácií.

Socialistický starosta Saint-Ouen Karim Bouamrane ukazuje vo svojej kancelárii na zarámovanú fotografiu, na ktorej sedí ako deväťročný pri schátranom bloku s vonkajšími záchodmi a bez kúpeľne, kde vyrastal so svojimi marockými rodičmi – staviteľom a ženou v domácnosti. Dom, ktorý bol už dávno zbúraný, sa nachádzal v areáli olympijskej dediny.

„Na tejto fotke sedím a čakám na strýka, ktorý mal auto, aby ma vyzdvihol a odviezol na futbal, a bol som otrávený, pretože neexistovala žiadna verejná doprava, vždy to bol boj a bál som sa, že prídem neskoro,“ povedal Bouamrane. „A hovoril som si, že je to škoda, že nie je autobus, ktorý by ma odviezol, že je škoda, že sme tu takí odrezaní. A že keď budem starostom, tak to napravím,“ dodal.

Saint-Ouen, mesto s takmer 60 000 obyvateľmi, je husto obývaná, tradične robotnícka oblasť, ktorá prechádza významným rozvojom a priťahuje nové spoločnosti – vrátane francúzskeho sídla spoločnosti Tesla Elona Muska a budúceho ústredia francúzskej rozviedky DGSI. Bouamrane a ďalší ľavicoví miestni starostovia vidia v hrách urýchlenie existujúcich plánov na regeneráciu a zmenu imidžu parížskych predmestí.

Profesorka Isabelle Backoucheová, historička a riaditeľka výskumu na Vysokej škole sociálnych štúdií (EHESS), uviedla, že olympijské a paralympijské hry sú súčasťou snáh o preklenutie hlbokej priepasti medzi francúzskym hlavným mestom a jeho chudobnejšími susednými mestami. Možné dopady novej dopravy aj olympijských hier ale podľa nej bude možné vyhodnotiť až v nasledujúcich rokoch.

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia