Parlament schválil projekt „Práca namiesto dávok“. Odmietnutie práce môže znamenať stratu dávky až na TRI MESIACE!

Zdroj: pixabay.com, TASR
Reklama

Nový „zákon proti lenivosti“ má motivovať nezamestnaných k návratu do práce. Kritici však varujú pred možnými negatívnymi dopadmi.

Práca namiesto dávok: Nové pravidlá pre nezamestnaných

Parlament vo štvrtok definitívne schválil legislatívny návrh, ktorý zásadne mení podmienky poskytovania pomoci v hmotnej núdzi. Projekt „Práca namiesto dávok“, ktorý predložil minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD), má podľa jeho slov „motivovať, nie trestať“ a zároveň vytvoriť tlak na tých, ktorí dlhodobo zostávajú bez práce bez konkrétneho dôvodu. Informuje o tom portál Peniaze.

„Kto odmietne pracovať, nech nedostáva dávky od štátu,“ uviedol Tomáš. Novelu zákona zároveň označil za „zákon proti lenivosti“.

Prísnejšie sankcie za odmietnutie práce

Jednou z hlavných zmien je mechanizmus sankcií voči tým, ktorí odmietnu primeranú pracovnú ponuku. Po novom môže nezamestnaný prísť o dávku v hmotnej núdzi na jeden mesiac, pričom pri opakovanom odmietnutí sa doba predĺži až na tri mesiace. Sankcie sa budú opakovať, až kým jednotlivec ponuku práce neprijme.

Minister však ubezpečil, že novela sa netýka osôb so zdravotnými alebo vážnymi sociálnymi obmedzeniami, ktoré objektívne bránia zamestnaniu.

Úrady práce s novými úlohami

Novela zákona zároveň rozširuje kompetencie úradov práce. Tie budú aktívnejšie vyhľadávať a sprostredkúvať vhodné pracovné ponuky pre ľudí odkázaných na sociálnu pomoc. Cieľom je, aby sa pomoc v hmotnej núdzi stala nielen existenčnou oporou, ale aj nástrojom na návrat na trh práce.

Ľudia, ktorí po dlhšej nezamestnanosti nastúpia do práce, budú navyše zvýhodnení – počas šiestich mesiacov sa ich príjem nebude počítať v plnej výške do príjmu domácnosti. To má slúžiť ako motivácia pre návrat do zamestnania.

Zmeny pri aktivačných príspevkoch a obecných službách

Novinkou je aj nové nastavenie aktivačného príspevku. Po novom bude rozdelený do troch úrovní podľa miery aktivity nezamestnaného – čím bude aktívnejší, tým vyšší príspevok dostane. Zároveň sa zavádza možnosť jeho poberania aj pre ľudí, ktorí už pracujú. Ide o snahu podporiť plynulý prechod z pasivity do aktívneho pracovného života.

Zákon zároveň rozširuje možnosť vykonávania menších obecných služieb aj mimo trvalého bydliska žiadateľa.

Daňové úľavy a nezapočítavanie bonusov

Zmeny sa dotknú aj posudzovania príjmu pri žiadosti o dávku v hmotnej núdzi. Po novom sa daňový bonus a zamestnanecká prémia nebudú započítavať medzi príjmy, čo môže zvýšiť dostupnosť pomoci pre niektoré rodiny.

Nie všetky odmietnutia sú zapríčinené lenivosťou

Hoci vláda tvrdí, že cieľom novely je boj proti dlhodobej závislosti na dávkach a motivácia k práci, niektorí odborníci a mimovládne organizácie upozorňujú na možné riziká. Obávajú sa, že prísnejší systém môže negatívne zasiahnuť aj ľudí, ktorí pracovnú ponuku odmietnu z legitímnych dôvodov, napríklad kvôli neadekvátnej doprave, zdravotnému stavu, alebo nevyhovujúcim pracovným podmienkam.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis