Vo Vojenskom výcvikovom priestore Turecký Vrch začína prvý turnus výcviku vo štvrtok pre Národné obranné sily (NO. Zúčastní sa ho ako vojak prezident Peter Pellegrini a vojak minister obrany Robert Kaliňák.
Prezident na svojom facebookovom profile uviedol už deň predtým, že sa kvôli tomu išiel ostrihať. Podľa svojich slov nebude mať žiadne mimoriadne podmienky ani špeciálne zaobchádzanie. Je pripravený zostať vo výcvikovom centre celých 14 dní. Ako poukázal, prezidentské povinnosti je schopný vykonávať aj odtiaľ.
„Nie som na konci sveta ani na inej planéte, takže v prípade potreby je k dispozícii systém, aby som mohol podpísať nejaké dokumenty. V prípade nejakej mimoriadnej udalosti, aby som mohol ísť vykonať nejaký akt, ak by bolo potrebné. Dokonca sme mali aj v pláne, že to pravdepodobne budeme musieť na poldňa prerušiť pre plánovanú návštevu indonézskeho prezidenta, ale ten nakoniec nepríde,“ priblížil prezident, ktorý je aj hlavným veliteľom Ozbrojených síl SR. Niekoľkokrát zdôraznil, že sa na výcvik teší a možno sa mu budú dať lepšie vykonávať prezidentské povinnosti ako na dovolenke v zahraničí. Chcel by, aby všetci k tomu pristupovali s rešpektom.
Politici ani poslanci nechcú úľavy
Bežným vojakom sa svojím podpisom stáva aj minister obrany Robert Kaliňák. Obaja, spolu s ďalšími členmi turnusu, budú mať aj uniformy. Kaliňák dodal, že v aktuálnom turnuse je prihlásených niekoľko poslancov, napríklad Richard Glück, ale aj deväť žien. Zo známejších aj MMA bojovník Atilla Végh. Počas prípravy platí denný režim: o 5.30 hodine je budíček, o 6. hodine rozcvička. Strelecká, taktická, telesná a ďalšie prípravy trvajú každý deň do 17. hodiny. Potom je aj časť pre osobné voľno.
„Verím, že po výcviku sa budem môcť s vami podeliť o skúsenosti, ako to celé prebieha, čo to dá nám, čo my sme schopní dať SR, ale predovšetkým, ako sa posunúť ďalej. Verím, že to bude napredovať a na konci dňa bude veľmi silná infraštruktúra ľudí, ale aj techniky, ktorá bude schopná pomôcť občanom SR,“ uviedol na úvod výcviku Kaliňák. Prezradil, že medzi prvými účastníkmi sú aj novinári a vyzval všetkých občanov, aby sa pridali.
Viac žiadostí ako očakávali
Ministerstvo obrany SR spracovalo ďalších približne 240 žiadostí do výcviku pre Národné obranné sily (NOS). Počet prihlásených tak presiahol aktuálny stav personálu v aktívnych zálohách, ktorých je zhruba 270. Ministerstvo tiež reagovalo približne na 3000 žiadostí o podrobné informácie.
Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko uviedol, že vďaka investícii do zariadenia je infraštruktúra cvičiska pripravená na výcvik. Poukázal, že NOS riešia dlhodobý problém s armádnymi zálohami. „Budeme musieť revidovať naše plány a začneme intenzívne cvičiť už troška skôr a vo väčšej frekvencii v priebehu tohto roka tak, aby sme záujem občanov naplnili,“ poukázal Zmeko.
Tri druhy aktívnych záloh
Nový zákon o niektorých opatreniach na zvýšenie odolnosti SR v oblasti obrany a bezpečnosti a o brannej povinnosti prešiel legislatívnym procesom. Mení fungovanie doterajších aktívnych záloh a zriaďuje NOS. Okrem toho zákon umožní aj vznik Žandárskeho zboru a ministerstvu pridelí aj iné právomoci.
Národné obranné sily sú rozdelené do troch typov záloh:
- operačné zálohy
- pohotovostné zálohy
- branné zálohy
Operačné zálohy sú určené najmä pre ľudí s armádnymi skúsenosťami, pre bývalých vojakov či ľudí, ktorí už prešli nejakým typom výcviku alebo absolvovali základnú vojenskú službu a vedia, čomu by sa v armáde venovali.
Do pohotovostných záloh by sa mohli prihlásiť armádni nováčikovia bez skúseností.
V rámci štruktúry NOS sú zriadené aj branné zálohy, v ktorých môžu záujemcovia získať výcvik bez povinnosti sa zálohám viazať. Za absolvovanie výcviku a ďalších povinností dostanú ľudia aj príspevok a plat vojaka v danej hodnosti. Ministerstvo sľúbilo i ďalšie benefity.