fbpx

Pellegrini priznal, že porušil zákon v prezidentskej kampani. Vysokú pokutu chce zaplatiť

Reklama
Na snímke kandidát Peter Pellegrini. Zdroj: TASR

Peter Pellegrini, ktorý vyhral v prezidentských voľbách, priznal, že v jeho kampani porušil zákon. Pokutu však bude rešpektovať. Uviedol to v RTVS.

Podnety podali nadácie Zastavme korupciu a Transparency International Slovensko. Práve Transparency International upozorňovala na jeho nezákonnú kampaň už od začiatku a zhodnotila ju ako najmenej transparentnú.

Ako sme informovali, v stredu (10. 4.) poslala strana Hlas poslala na transparentný účet Petra Pellegriniho 250-tisíc eur. Z toho uhradil len prenájom lietadla, volebné noviny či reklamu v televízii. Za bilbordy z jeho účtu ešte peniaze neodišli. Dary však už po voľbách kandidát nesmie prijímať, finančné prostriedky si môže zaslať len on sám.

„Vložiť si finančné prostriedky môže sám, to je jediný spôsob. Proste dary prijímať na transparentný účet po voľbách je neprípustné a je tam aj sankcia,“ informovala riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán MV SR Eva Chmelová.

„Zákon prikazuje každému kandidátovi aby po skončení volebnej kampane účet zablokoval tak, aby mu už nikto nemohol poslať žiaden dar. Pán Pellegrini si túto povinnosť evidentne nesplnil,“ uviedol projektový koordinátor Transparency International Slovensko Ľuboš Kostelanský.

Chybu priznala aj strana Hlas-SD.

Nadácia Zastavme korupciu podala za vedenie kampaňou treťou stranou štyri podnety. Medzi nimi je aj video Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD)

„Ja to nevnímam ako porušenie zákona, bolo to vyjadrenie môjho politického názoru na to, že Ivan Korčok je kandidátom vojny. Ak ma aj teda niekto obviňuje z porušenia zákona, prečo neobviňovali strany PS, SaS, KDH z toho že organizovali v 10-tisícových nákladoch protesty proti Petrovi Pellegrinimu,“ pýtal sa Šutaj Eštok.

„Pán minister by mal hovoriť za seba, prečo ako garant nejakého zákona ho porušuje. Tiež si myslíme, že by legislatíva mala byť v tomto prípade zmenená, pretože nielen my, ale aj pozorovateľská misia OBSE konštatovala, že Slovensku chýba nezávislá inštitúcia, ktorá by dozerala na férovosť volieb,“ skonštatovala riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie