Pivovar Šariš za desať rokov výrazne znížil spotrebu vody

Pivovar Šariš vo Ve¾kom Šariši realizuje v tomto roku ïalšiu významnú investíciu. V sladovni, ktorá funguje 40 rokov, investuje do modernizácie strojov a zariadení 862.000 eur. Rekonštrukcia má by ukonèená do konca augusta. Na snímke areál Pivovaru Šariš. Ve¾ký Šariš 10. augusta 2021. FOTO TASR - Milan Kapusta *** Local Caption *** závod areál
Reklama
Zdroj foto: TASR

Pivovar Šariš vo Veľkom Šariši výrazne znížil za uplynulých desať rokov spotrebu vody. Zo 4,21 hektolitra sa vlani dostal na priemerných 2,73 hektolitra na hektoliter piva. Pokrok dosahuje v spomenutej úspore vody, energií či nulovom skládkovaní. Za pivovar o tom pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia (5. 6.) TASR informoval Martin Erdöfy.

„V rámci modernizácie vyberáme nové a vhodné technológie, do ktorých systematicky investujeme. Vďaka tomu v Pivovare Šariš znižujeme spotrebu vody či energií, správame sa tiež udržateľne pri nákupe surovín, plánovaní a doprave aj pri premýšľaní o obaloch a odpadoch,“ priblížil manažér závodu Pivovar Šariš Grzegorz Komora.

Spotrebou 2,73 hektolitra vody na hektoliter piva pivovar o tri roky skôr predbehol cieľ spoločnosti, ktorým bolo dostať sa na túto úroveň do roku 2025. Pri výrobe jedného veľkého piva sa tak spotrebuje približne 1,36 litra vody.

Pivovar tiež maximálne zefektívnil spotrebu energií a zároveň sa zameriava na postupné nahradzovanie využívaných zdrojov energie za ekologicky prijateľnejšie.

„V priebehu posledných desať rokov sa Pivovaru Šariš podarilo objem spotrebovanej tepelnej a elektrickej energie znížiť o takmer 55 percent. Medzi ďalšie konkrétne kroky patrí rekuperácia. Pivovar sa tiež intenzívne zameriava na znižovanie tepelných strát budov. Obmenou tiež prešli svietidlá vo výrobe aj kanceláriách za úsporné LED svietidlá,“ priblížil Erdöfy.

Pivovaru sa tento rok podarilo dosiahnuť nulové skládkovanie. Po novom energeticky zhodnocuje aj také druhy odpadov, pre ktoré neexistuje v blízkom okolí žiadne zariadenie na ich recykláciu, a ktoré predtým končili na skládke v režime skládkovaných odpadov.

„Na skládky putovalo vlani 0,2 percenta odpadov z jeho výroby, v roku 2023 na ne nezamieri už nič,“ dodal Erdöfy.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis