V Spišskom Štiavniku v utorok večer vypukol rozsiahly požiar, ktorý zasiahol rómsku osadu. Viac ako 140 ľudí, najmä matky s malými deťmi, prišlo o strechu nad hlavou. Zúfalým obyvateľom zostalo len to, čo mali na sebe. Zatiaľ sú v bezpečí komunitného centra, no ich budúcnosť je neistá.
V utorok (22. júla) večer zachvátil plamene časť rómskej osady v obci Spišský Štiavnik (okres Poprad), kde žije približne 1800 ľudí. Oheň, ktorý podľa predbežných informácií vznikol pravdepodobne v piecke jednej z chatrčí, sa rýchlo rozšíril a spôsobil zničenie približne 11 obydlí. Hoci hasiči oheň po niekoľkých hodinách dostali pod kontrolu, rozsah škôd je značný.
Zachránení len tak-tak
Viac než 140 ľudí ostalo bez domova, vrátane mnohých detí vo veku od jedného do piatich rokov, píše TASR. Dočasne ich obec umiestnila v komunitnom centre, kde im poskytla základné potreby.

„Noc sme prežili dobre, v komunitnom centre sme zabezpečili matrace, prikrývky, nejaké oblečenie a stravu, všetko, čo sa dalo, takže boli zabezpečení. Predbežne zhorelo približne 11 chatrčí, požiar sa asi rozšíril z jednej z nich z nejakej piecky, ale presne špecifikovať to zatiaľ nevieme,“ povedal starosta Matúš Korheľ.
Ivan Pačaj z miestnej občianskej poriadkovej služby však opísal tragédiu s obrovskou dávkou ľudského smútku. „Bol to veľký plameň, ľudia majú strach, nemajú s deťmi kam ísť, ostali na ulici, kúpili sme im nejaké základné vybavenie. Je to smutné, nemajú nič, ani oblečenie, všetko im zhorelo, čo mali v dome.“

Vyšetrovanie pokračuje, krízový štáb hľadá riešenia
Aj v stredu ráno ešte hasiči dohasovali zvyšky zhoreniska, na mieste zasahovala aj polícia a zisťovateľ príčin požiaru. Starosta avizoval, že v priebehu dňa zasadne krízový štáb, ktorý má posúdiť ďalšie možnosti pomoci a rozhodnúť o budúcnosti postihnutých rodín.

Pomoc prisľúbili Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity, Okresný úrad v Poprade, úrad práce aj rôzne humanitárne organizácie. Korheľ zároveň vyzval na akúkoľvek ďalšiu pomoc, najmä pre deti, ktoré sú najzraniteľnejšie.
„Privítame akúkoľvek pomoc najmä preto, že tam máme aj viacero detí od jedného do piatich rokov. Zasadne krízový štáb, prehodnotíme možnosti, aké máme, a na základe toho rozhodneme, ako ďalej. V komunitnom centre majú dočasné ubytovanie, o tom, čo s nimi bude ďalej, rozhodne krízový štáb,“ dodal Korheľ.

Osudy desiatok rodín visia na vlásku. Strechu nad hlavou im zatiaľ nahrádza komunitné centrum, ale ich potreby sú ďaleko väčšie. V hre je nielen dočasné ubytovanie, ale aj obnova základných životných podmienok. Obyvatelia osady čakajú, čo prinesie zajtrajšok a dúfajú, že nebudú na svoju tragédiu zabudnutí.