Podľa Trumpovho zákona o daniach a výdavkoch musí veľká časť prichádzajúcich turistov, zahraničných študentov a obchodných cestujúcich do USA počítať s novým jednorazovým poplatkom. Ten by aspoň spočiatku mal predstavovať 250 amerických dolárov. Americký minister pre vnútornú bezpečnosť ho však môže v prípade potreby a záujmu zvýšiť.
Nová povinnosť sa má vzťahovať na návštevníkov, ktorí pre svoj pobyt v USA potrebujú takzvané neprisťahovalecké víza. Trumpova administratíva nové bremeno oficiálne nazvala „poplatok za bezúhonnosť víz“ a poplatníci ho budú musieť uhradiť pri vydaní víz. V praxi nebude možné túto povinnosť odpustiť, no počíta sa s možnosťou jej refundácie, píše portál The New York Times.
Poplatok sa nebude vzťahovať na návštevníkov, ktorí do USA cestujú v rámci bezvízového styku. Ten sa vzťahuje na prichádzajúcich z Kanady, veľkej časti Európy aj niekoľkých štátov na Blízkom východe či v Ázii. Týka sa to aj Izraela, Kataru, Japonska, Čile, Austrálie, Južnej Kórey alebo Spojeného kráľovstva.

Naopak, návštevníci z Číny, Mexika, Indie alebo Brazílie musia počítať s poplatkom. Bude sa účtovať nad rámec súčasného neimigračných víz, ktoré v súčasnosti stoja 185 amerických dolárov. Podľa štatistík bolo v minulom roku vydaných 11 miliónov amerických neimigračných víz.
Cestovný ruch môže byť v ohrození
Americký cestovný ruch nie je s novou povinnosťou spokojný a mnohí jeho zástupcovia varujú pred negatívnymi dôsledkami tejto novej povinnosti. Poplatok vnímajú ako zbytočnú prekážku narúšajúcu globálne cestovanie. „Je to šialené,“ uviedol napríklad šéf Americkej asociácie pre cestovný ruch Geoff Freeman. Obavy sa šíria aj medzi fanúšikmi futbalu, pretože v roku 2026 majú Kanada, Spojené štáty a Mexiko hostiť majstrovstvá sveta. Obávajú sa vyšších nákladov aj možných komplikácií pri vstupe do USA. „Bez jasných informácií bude mnoho ľudí váhať, či vôbec takúto cestu absolvovať,“ potvrdzuje obavy aj americká právnička Parisa Karaahmetová.
Podľa stanovených pravidiel budú mať daňovníci možnosť požiadať o vrátenie poplatku, ak budú spĺňať určité podmienky. Zatiaľ ale nie je príliš jasné, akým spôsobom bude táto žiadosť v praxi vykonávaná. Nevie sa ani, ako sa k takýmto žiadostiam budú americké úrady v praxi stavať.

Medzi podmienky sa bude zaraďovať napríklad povinnosť neprekročenia doby platnosti víz o viac ako 5 dní a neprijímanie neoprávneného zamestnania. V prípade potreby by k vráteniu poplatku malo dôjsť po uplynutí platnosti cestovných víz. Zatiaľ ale nie je jasné, kedy by povinnosť v praxi mala začať platiť.
Zmeny sa dotknú aj Európanov
Návštevníci USA ale musia počítať aj s výraznejšou výškou poplatku za formulár I-94, ktorý sa už týka väčšiny cestujúcich. Cenová prirážka sa tu zvyšuje zo 6 na 24 dolárov. Úhrade sa nevyhne nikto, kto je na tomto formulári povinný predložiť záznam o prílete a odlete, teda takmer všetci.
Niektorým cestovateľom z Číny sa predraží aj poplatok za elektronický systém cestovnej autorizácie, a to z 8 na 30 dolárov. So zdražením tohto poplatku musia počítať aj Európania. V ich prípade by malo ísť o zdraženie z aktuálnych 21 na 40 amerických dolárov.
Americké úrady predpokladajú, že poplatkové zmeny prinesú tamojšiemu rozpočtu medzi rokmi 2025 a 2034 dodatočných 28,9 miliárd dolárov, uzatvára The New York Times.