Plaváková: Putin pácha na Ukrajine GENOCÍDU. Američania si dohodou o ukrajinských nerastných surovinách kúpili pokračovanie vojny, tvrdí Gašpar

Tibor Gašpar, Lucia Plaváková, Rusko, Moskva, Ukrajina. vojna
O situácii na Ukrajine aj o ceste predsedu vlády Roberta Fica do Moskvy na oslavy konca 2. svetovej vojny debatovali poslanec Smeru-SD a podpredseda parlamentu Tibor Gašpar (vľavo) a poslankyňa PS Lucia Plaváková (vpravo). Zdroj: TV Spark; TASR/AP
Reklama

V diskusnej relácii Téma s Petrom Bielikom na Televízii SPARK sa stretli poslanci Tibor Gašpar (Smer-SD) a Lucia Plaváková (Progresívne Slovensko), ktorí sa nedávno vrátili z ciest do Ruska a na Ukrajinu. Ich pohľady na vojnu, dohodu medzi USA a Ukrajinou, geopolitické smerovanie Slovenska a otázku obnovy Ukrajiny sa zásadne rozchádzajú. Debata bola plná osobných svedectiev, ostrých výmen názorov a ukázala, aké hlboké sú dnes rozdiely v pohľade na kľúčové otázky slovenskej zahraničnej politiky.

Diskusiu otvoril moderátor otázkou, ako zmenila atmosféru medzi Ruskom, Ukrajinou a USA nová dohoda o nerastných surovinách. Tibor Gašpar (Smer-SD) zdôraznil, že je zásadne proti vojne a nechce byť označovaný za podporovateľa jednej strany: „Došlo k porušeniu medzinárodného práva zo strany Ruska, trpia civilisti a vojnu treba ukončiť. Ak došlo k nejakej kvalitatívnej zmene, týka sa najmä vzťahov USA a Ruska. Medzi Ukrajinou a Ruskom sa napätie skôr stupňuje a nemieri ku kompromisom.“ 

Podľa podpredsedu parlamentu je samotná zmluva signálom, že si Spojené štáty budú za poskytnutú pomoc pýtať nerastné bohatstvo. „Čas ukáže, či Ukrajina ešte patrí Ukrajincom, alebo už nie. Ak to má viesť len k ďalšiemu financovaniu vojny, platí to, čo povedal Robert Fico – že je to kúpenie si pokračovania vojny,“ uviedol Gašpar.

Lucia Plaváková (PS) reagovala osobným svedectvom z návštevy obce Jahidne, ktorú svojho času navštívila aj prezidentka Zuzana Čaputová. „Navštívila som pivnicu školy, kde ruskí vojaci držali 367 ľudí, od bábätka po 90-ročných. V tme, bez stravy, v chlade, v podmienkach pripomínajúcich koncentračné tábory. Na stenách sú mená a dátumy smrti,“ uviedla.

Putin sa dopúšťa genocídy

Podľa Plavákovej sa ruskí vojaci v tejto obci dopustili genocídy na ukrajinskom obyvateľstve. „Je pre mňa nepochopiteľné, že niekto dokáže cestovať do Ruska a spájať sa s režimom, ktorý pácha takéto zverstvá,“ zdôraznila.

Na otázku, kto môže vojnu ukončiť, reagovala Plaváková jednoznačne: „Jediný, kto môže vojnu okamžite ukončiť, je Vladimír Putin. Stačí, aby prestal útočiť na ukrajinské obyvateľstvo a deti, ktoré sa hrajú na ihrisku.“ Pripomenula pritom nedávne ruské útoky v mestách Sumy a Kryvyj Rih, kde pri zásahoch rakiet zahynulo niekoľko detí. „Putin týmto len predlžuje vojnu,“ dodala.

Gašpar oponoval, že utrpenie je na oboch stranách a vojna má aj svoje príčiny: „Vojna prináša utrpenie na oboch stranách. Správa komisára OSN pre ľudské práva hovorí o mučení ruských zajatcov. Práva rusky hovoriacich obyvateľov boli na Ukrajine dlhodobo potláčané. Aj tam niektorí hovoria o genocíde.“ Apeluje, aby sa obe zúčastnené strany pokúsili o mier. „Nikdy to nebude spravodlivé, ale môže to zastaviť utrpenie,“ dodal.

Plaváková však pripomína, že ruskí vojaci by na Ukrajine nemuseli byť, keby tam nikdy neprišli. „Fakty sú také, že Vladimír Putin vraždí nevinné obyvateľstvo na Ukrajine a mohol by kedykoľvek prestať. Jednoducho, toto sú fakty,“ pripomenula.

Pripravenosť brániť krajinu

Na otázku, či sú Ukrajinci pripravení brániť svoju krajinu, Plaváková odpovedala: „Ukrajinci bránia svoju krajinu a ľudí, ktorí tam žijú. Sú to praví vlastenci. Verím, že aj vy by ste bránili Slovensko, keby bolo napadnuté,“ uviedla na adresu svojho oponenta. Gašpar vyjadril vôľu brániť slovenské územie, no na Ukrajinu by nevyslal žiadneho slovenského vojaka. Zároveň upozornil, že mnohí Ukrajinci odišli pred vojnou do Európy a na fronte často bojujú tí, ktorí nemali peniaze na útek. „Nie je to len o vlastenectve, mnohí bojujú za peniaze alebo preto, že musia,“ dodal Gašpar.

Ficova cesta do Moskvy

Diskusia sa dotkla aj plánovanej účasti Roberta Fica na oslavách v Moskve. Plaváková označila jeho účasť za „vrchol hanby a zradu slovenských záujmov“: „Fico sa bude pozerať na vojenskú techniku a vojakov, ktorí na druhý deň budú vraždiť deti na Ukrajine.“ Gašpar argumentoval svojou nedávnou návštevou Volgogradu, ktorá mala byť spojená s výročím porážky fašizmu. „Oslavoval som porážku fašizmu, ktorý sa dnes opäť objavuje v rôznych podobách aj v Európe. Akékoľvek prejavy fašizmu treba pomenovať, či už v Nemecku, na Ukrajine alebo inde,“ povedal Gašpar.

Plaváková zdôraznila, že kritizuje Putina a jeho režim, nie ruský národ: „Hovorím o Putinovi, ktorý pácha genocídu na Ukrajine. Bežných Rusov do toho neťahám.“

Obnova Ukrajiny

V diskusii zaznela otázka, či dohoda medzi USA a Ukrajinou neblokuje možnosť európskych krajín podieľať sa na obnove Ukrajiny. Gašpar vyjadril svoje obavy: „Niektoré veci budú možno predané aj dvakrát či trikrát. Aktivita západných krajín je často pretvárka, ide im najmä o vlastné záujmy. Investície do zbrojenia idú na úkor sociálneho statusu obyvateľov Európy.“

Plaváková však zdôraznila, že to najdôležitejšie, čo získavame, je bezpečie našich detí. „Európska únia by mala spraviť všetko pre to, aby Ukrajina mohla byť súčasťou Európy. Obnova už na Ukrajine prebieha, kde bude priestor aj pre európske firmy. V meste Černihiv je už 80 % infraštruktúry obnovených a Ukrajinci robia všetko pre to, aby mohli žiť vo svojej krajine,“ uviedla Plaváková.

Gašpar upozornil na možné riziká: „Ekonomický záujem musí mať každá krajina. Ak sa tam po vojne bude masívne obnovovať, každý, kto bude vedieť prísť a zúčastniť sa, určite bude záujem mať. Ale nevieme, či si Američania neuzurpovali práva na niektoré nerastné suroviny.“ Plaváková zároveň zdôraznila potrebu dobrých vzťahov s Ukrajinou, ktoré môžu Slovensku priniesť investičné možnosti.

Sme na geopolitickej križovatke

Na záver relácie sa diskutovalo o geopolitickom rozdelení sveta a postavení Slovenska. Plaváková upozornila, že na oslavy do Moskvy nepríde žiadny predstaviteľ z EÚ: „To veľa vypovedá o zahraničnej politike vlády. Pália mosty tam, kde by ich mali budovať, a stavajú ich tam, kde to nie je potrebné. Ja chcem stáť na strane, ktorú reprezentuje Európska únia.“

Gašpar priznal, že svet je polarizovaný. „Slovensko je na civilizačnej križovatke. Európska únia prijíma množstvo zlých rozhodnutí a tie si dovolíme na národnej úrovni kritizovať. Bezpečnostná situácia sa vyvíja a Slovensko je na tom ekonomicky zle,“ uviedol podpredseda parlamentu.

Plaváková uzavrela, že podľa nej vláda rozvracia Európsku úniu zvnútra a Slovensko sa tak ocitá na okraji dôležitých rozhodnutí: „Európsku úniu najviac ohrozuje rozvracanie zvnútra. Robert Fico k tomu prispieva svojimi postojmi.“ Aj naďalej tak zostáva politická scéna pri otázkach vojny na Ukrajine a Ficovej návštevy Moskvy rozdelená. Či sa však Ficovi naozaj podarí do Moskvy dostať, ukážu najbližšie hodiny. Viaceré štáty, ako Estónsko a Lotyšsko, zakázalo vládnemu špeciálu prelet nad jeho územím.

Sledujte reláciu Téma s Petrom Bielikom. Hosťami boli Tibor Gašpar (Smer-SD) vs. Lucia Plaváková (PS)

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac